avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studii superioare

Am urmat cursurile UPB in perioada 1984 - 1988, am obtinut diploma subinginer.
Am depus un dosar de participare la un examen pentru ocuparea unui post.Cerintele acestuia erau: " studii universitare de licenta absolvite cu diploma, respectiv studii superioare de lunga durata absolvite cu diploma de licenta sau echivalent".
Dosarul mi-a fost respins.
Sa inteleg ca cei 4 ani de facultate si diploma nu sunt echivalati cu cei 3 , care se fac azi ? va rog...sfaturi !

Dana
Cel mai recent răspuns: gadmarin , utilizator 09:57, 18 Septembrie 2009
In acea perioada, adica 1984-1988, studiile de subinginer erau studii de scurta durata. Probabil ca ati facut la seral daca durata cursurilor a fost de 4 ani?
Si tocmai ptr ca erau considerate studii de scurta durata dvs aveti diploma de subinginer si nu de inginer.

Corelatia pe care o faceti cu durata actuala a studiilor (3 ani) nu are nici o legatura cu situatia dvs. Cei care termina acum cursurile UPB cu durata de 3 ani primesc diploma de inginer.

Textul anuntului specifica f clar "studii superioare de lunga durata absolvite cu diploma de licenta sau echivalent".
Acest echivalent se refera la absolventii de dinainte de instituirea sistemului de licenta (adica, asa cum se numea inainte, doar cu examenul de stat )
Pana acum, diferenta intre aceste studii se facea doar prin sistemul de salarizare.
In baza Legii 288/2004, nu mai exista aceasta forma de invatamant.
Ce avem de facut noi cei batrani ?
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Statut juridic diploma de absolvire, inginer colegiu - 2001, legea 84/1995 Promoafaceri Promoafaceri Buna ziua! In urma unui curs sustinut la un furnizor de formare profesionala, comisia de examinare de la Autoritatea Nationala pentru Calificari, a constatat ... (vezi toată discuția)
Studii de lunga durata sau nu? florinsadova florinsadova Speta! O persoana a absolvit o facultate la seral respectiv 4 ani subinginer TCM in anul 1990. In anul 2007 s-a inscris la aceeasi facultate pentru continuarea ... (vezi toată discuția)
Studii superioare de scurta durata flori9 flori9 Ce inseamna studii superioare de scurta durata? Care este diferenta dintre acestea si cele de lunga durata? Care sunt criteriile dupa care putem incadra un ... (vezi toată discuția)