Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri cadou de Pasti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri cadou de Pasti

Buna ziua.
As dori sa va intreb si eu, daca sunt in concediu de maternitate, adica cele 126 de zile, si intru in concediu de crestere copil din 24 aprilie 2017, avand in vedere ca medicalul pe luna aprilie e pana in 23.04.2017.
Deoarece toti angajatii au primit Bonurile cadou de Pasti.Mi nu mi s-au acordat. Mentionez ca in Decembrie, le-am primit pe cele de Craciun, fiind tot in concediu de maternitate.
Eu momentat ma consider inca angajata.
Va intreb: am dreptul la Bonurile cadu de Pasti sau nu?
P.S. O colega de a mea de anul trecut fiind in Concediu de maternitate a primit si Craciun, si de Pasti!
Va multumesc!
Codul Muncii
Art. 49
.....
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
.....

Prin urmare, puteti beneficia de bonurile respective numai daca asa ceva este prevazut prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contractul individual de munca sau prin regulament intern al angajatorului.