Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire venit sub minimul net
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire venit sub minimul net

Buna ziua tuturor,

Ma aflu cu un beneficiar in aceeasi situatie:

- pensie: 746 lei;
- salariul minim net de la 1 februarie: 1065
- 1/2 din minim net : 532.5
- suma care depaseste 1/2 din minim net: 746 - 532.5 = 213.5

Deci avem suma finala URMARIBILA de 213.5 lei

Bun ... acum trebuie sa decidem ce facem cu ea luand in considerare ca poprirea este de 1/3 din venit si astfel ne lovim de 2 variante care au fost discutate deja in acest topic fara a fi transata o decizie catre una dintre ele.

1/3 din venitul total inseamna 746/3 = 248.66 lei

VARIANTA 1: se calculeaza 1/3 din 213.5 = se retine suma de 213.5/3 = 71.66

VARIANTA 2: se retine toata suma de 213.5 lei tinand cont ca este sub 1/3 din total venit (248.66 lei)

Desi am citit argumente pertinente si pentru varianta 2 personal tind sa cred ca se aplica varianta 1 si am sa exemplific de ce:

- 1/3 din minimul net inseamna 1065/3 = 355 lei => rest la debitor: 710 lei
- 1/2 din minimu net inseamna 1065/2 = 532.5 lei => rest la debitor: 532.5 lei

Acestea din urma sunt sumele maxima care pot fi retinute in cazul salariului minim net.

Consider ca daca varianta 2 ar fi fost cea corecta ar fi fost mult mai simplu ca legiuitorul sa formuleze acel articol sub urmatoarea forma:

- Veniturile sub 2/3 din minimul net pe economie in cazul unei singure popriri, respectiv veniturile sub 1/2 din minimul net pe economie in cazul a doua sau mai multe popriri, NU POT FI URMARITE/POPRITE.

sau, o alta varianta si mai simpla

- veniturile sub 1/2 din minim net NU POT FI URMATITE!

Astfel ce era sub 532.5 - nu se popreste nimic.

Ce se depaseste 532.5 se aplica regula de poprire (1/2 si 1/3).

Exemple de venituri:

1. venit de 600 lei: 600 /3 = 200 deci 600 - 200 = 400 -> sub acei 532.5 - se retine doar ce depaseste 532.5 ADICA 67.5 lei

2. venit de 800 lei: 800 /3 = 267 deci 800 - 267 = 533 -> peste acei 532.5 - se retine INTREAGA POPRIRE DE 267 lei deoarece debitorul ramane cu 0.5 lei PESTE jumatate din minimul garantat.

3. venit de 1064 lei: 1064 /3 = 355 deci 1066 - 355 = 709 -> peste acei 532.5 - se retine INTREAGA POPRIRE DE 355 lei deoarece debitorul ramane cu 176.5 lei PESTE jumatate din minimul garantat.

Se observa lesne cred ca in realitate varianta 2 de interpretare este INAPLICABILA in cazul veniturilor cuprinse intre 800 lei si minimul net pe economie, in cazul existentei unui singur creditor/ a unei singure popriri, deoarece nu este impiedicata aplicarea retinerii de 1/3 din venitul cuprins intre aceste valori.

In cazul existentei a doua sau mai multe porpriri , unde retinerea poate fi de maxim 1/2 din venit aplicarea variantei 2 e facila, la salariul minim net debitorul ramanand cu acei 532.5 lei, urmand ca pe masura ce venitul scade sub acel minim net, valoarea popririi scade.

Ei bine, daca s-ar aplica varianta 2 nu considerati ca ar fi o lipsa de echitate intre cele 2 persoane (una cu o poprire, cealalta cu 2 popriri)?

Cea cu o poprire beneficiaza de articolul respectiv DOAR daca are venitul SUB 800 de lei pe cand cea cu doua sau mai multe popriri beneficiaza de articolul respectiv daca are venitul SUB 1065 lei.

Adica pe cel care e rau platnic de minim 2 ori il protejam mai mult pe cand cel care e rau platnic doar o data, il protejam mai putin desi veniturile sunt aceleasi? De ce nu este egalitate intre cei doi?

Pe langa acest lucru, ce rost ar mai avea folosirea expresiei "sub minimul net pe economie" atata timp cat sintagma NU SE POATE APLICA IN TOTALITATEA EI?

Ca si concluzie consider ca varianta 1 este cea corecta si aplicabila deoarece este singura care nu creeaza discriminare intre cei cu una si cei cu doua sau mai multe popriri.

1/2 din minimul net (532.5 lei) este INTANGIBIL iar pe diferenta de pana la 1065 lei se aplica fie 1/3 retinere fie 1/2 retinere. Astfel se creeaza egalitate intre cele doua situatii.

As putea spune ca se aplica pedeapsa corecta in raport cu gravitatea faptelor. Ai o singura poprire -> 1/3 din MAXIM 532.5. Ai doua sau mai multe popriri: 1/2 din MAXIM 532.5.

Va multumesc pentru timpul acordat si ... astept opinii
Chiar nu are nimeni nici o opinie sau textele mai lungi nu sunt citite?