Forum Discuţii juridice Executare silită Suma poprita
Discuție deschisă în Executare silită

Suma poprita

Daca venitul este de 922 lei, salariul minim net pe economie 1065, care este suma de poprit, respectiv cuantumul acesteia? Mentionez ca exista 2 titluri executorii.
Dana Sirean, utilizator
Întreaga sumă care depășește 532,50 lei, se va reține.
Trebuie să rămâneți în mână cu 50% din salariul minim net.
Eu am calculat asa: 922-1065/2= 922-532=390 suma ce trebuie poprita. Aplicand procentul de 50% acestei sume rezulta 195 lei suma ce trebuie oprita din 922, deci "venitul" meu 922-195=727 lei. Gresesc?
Nu se va aplica schema de calcul a dumneavoastră. Dacă aveți două sau mai multe popriri, veți mai rămâne în mână după poprire cu suma de 532,50 lei.
Dacă o să vă aplice altă formulă vă rog să ne țineți la curent.

Formula legală este așa:
922 : 2% (adică 50% pentru 2 popriri) = 461 lei v-ar mai rămâne să luați în mână.

Dar cum legea permite poprirea doar a sumei care depășește 50% din salariul minim net, vi se va popri mai puțin de 50% din 922 salariul net, și astfel, vi se va reține numai 389,50 lei, și veți rămâne în mână cu 50% din salariul minim net, așa cum stabilește legea, adică 532,50 lei.

Se poprește 33% sau 50% din întregul NET cât luați în mână.
-la 1065 lei se poprește 33% sau 50% din netul de 1065;
-la 922 lei se poprește 33% sau 50% din netul de 922;
Dapix, utilizator