Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare durata CIM nedeterminat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare durata CIM nedeterminat

Buna ziua,

Avem un angajat cu CIM pe perioada determinata de 12 luni, data inceperii activitatii fiind 01.02.2017, perioada proba 30 zile lucratoare. Se poate face un AA de modificare a duratei CIM pe perioada nedeterminata, in care sa fie stipulata si perioada de proba aferenta noii perioade (respectiv 120 zile calendaristice - pt functie de conducere), calculata de la data inceperii contractului (adica perioada ramasa din cele 120 zile calendaristice calculate de la data de 01.02.2017 - zilele deja efectuate).
Multumesc!
Actul aditional il puteti face, dar noua perioada de proba nu o puteti insera in acel act aditional la c.i.m.

Art.32 C.mun.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
.....