Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitii publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitii publice

Buna ziua
As vrea sa stiu daca achizitiile publice pentru lucrari sant obligatorii pe SEAP
Sau pot fi si prin negociere directa sau prin cerere de oferta de catre beneficiar?
Buna ziua,
Cred ca va referiti la achizitia directa de lucrari, a caror valoare este mai mica decat 441.730 lei, fara TVA. Da, este obligatoriu ca achizitia acestor lucrari sa fie facuta prin intermediul Catalogului de produse/servicii/lucrari din SEAP. Doar in cazul in care nu identificati în cadrul catalogului electronic produsul, serviciul sau lucrarea care va poate satisface necesitatea sau constatati că preţul postat de operatorii economici pentru obiectul achiziţiei este mai mare decât preţul pieţei sau din motive tehnice imputabile SEAP nu este posibil accesul la catalogul electronic, atunci puteti realiza achiziţia de la orice operator economic, elaborând în acest sens o notă justificativă.