Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

dosar penal

Mai exista vreo sansa intr-un dosar in care sentinta este definitiva cu executare?
Împotriva hotărârilor definitive pot fi introduse căi extraordinare de atac (reviziuire, contestație în anulare), însă acestea pot fi admise doar în cazuri expres și limitativ prevăzute de Codul de procedură penală.
Mergeti la avocat sa studieze dosarul, posibilitatea ca decizia penala sa poata fi atacata prin cai extraordinare de atac, este foarte redusa.
Sansele sunt minime.
Doar daca s-a incalcat legea si se poate incadra legal pe o cale de atac ar putea exista sanse.