Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatiile pe proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatiile pe proprietari

Am auzit ca s-a zis la tv ca s-a schimbat perioada de plata a listelor cu cheltuielile asociatiilor de proprietari este adevarat? Intra in vigoare de la 1 aprilie 2017? si este adevarat ca ai perioada de plata sau incasare in termen de 40 zile? in acest caz cum face asociatia sa plateasca facturile la furnizori daca nu incaseaza? imi puteti da un citat din lege? sau in ce articol este?
Multumesc mult.
pai furnizorii trebuie platiti in 15 zile: cum ii platim?
O solutie ar fi majorarea fondului de rulment...
Pai cum sa fie?. Factura la gunoi vine pe data de 03. ale lunii, apa pe data 03 ale lunii si scadente sunt pe data de 18 ale lunii, salariile trebuiesc platite pe data de 25 ale lunii, impozite si contributii la ANAF, pana pe data de 25 ale lunii, liftul, curentul au scdenta tot cam asa. Lista de plata se pune pe data de 01/02 ale lunii. Pana pe data de 25 ale lunii, toti locatarii trebuiesc sa aibe plata la zi, dupa 25 ale lunii se considera scadent. Dupa 30 de zile de la data afisarii listei de plata se percep penalitati. Ce ati auzit dvs. poate se refera la penalitati, desi, depinde cum au votat proprietarii la AG.si a devenit hotarare AG. Asociatia de proprietari este penalizata de furnizorii tehnici dupa 15 zile de la data emiterii facturii...
In asociatia noastra toti/ aproape toti locatarii au fond de rulment cu de trei ori valoarea unei plati lunare la intretinere.

dorina27, utilizator
Adica daca intretinerea acum iarna ajunge la 500 lei. Fondul vostru de rulment este de 1500 lei de ap? la noi este cam 300 lei. Adica ceva asemanator cu o luna de vara. Putin peste.