Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Absolvent drept, incadrat ca programator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Absolvent drept, incadrat ca programator

Bună ziua,

Citind Ordinul nr. 872/5932/2284/2903/2016 privind încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator,
vă rog să mă ajutați cu următoarele spețe/întrebări:

1. Un absolvent cu licență de la Facultatea de Drept, poate fi încadrat pe post de programator, cod COR 251202?
Menționez că în organigrama firmei și în fișa postului are sarcini specifice (scrie cod).
Nu am găsit undeva scris ce studii superioare sunt necesare pentru a fi încadrat în anumite tipuri de COR-uri.

2. Firma are cod caen 5829. Un astfel de angajat poate fi scutit de impozit pe venit, având în vedere că nu are studii tehnice, dar este încadrat și lucrează efectiv ca programator?

Mulțumesc!
Adrian
Am găsit:

www.avocatnet.ro/content/art...

Mulțumesc! :)