avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Absolvent drept, incadrat ca programator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Absolvent drept, incadrat ca programator

Bună ziua,

Citind Ordinul nr. 872/5932/2284/2903/2016 privind încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator,
vă rog să mă ajutați cu următoarele spețe/întrebări:

1. Un absolvent cu licență de la Facultatea de Drept, poate fi încadrat pe post de programator, cod COR 251202?
Menționez că în organigrama firmei și în fișa postului are sarcini specifice (scrie cod).
Nu am găsit undeva scris ce studii superioare sunt necesare pentru a fi încadrat în anumite tipuri de COR-uri.

2. Firma are cod caen 5829. Un astfel de angajat poate fi scutit de impozit pe venit, având în vedere că nu are studii tehnice, dar este încadrat și lucrează efectiv ca programator?

Mulțumesc!
Adrian
Cel mai recent răspuns: adrien199 , utilizator 20:30, 21 Aprilie 2017
Am găsit:

www.avocatnet.ro/content/art...

Mulțumesc! :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare incadrare Catalina.Drg Catalina.Drg Buna ziua, Am terminat in iulie 2017 ciclul de studii superioare la Facultatea de Antreprenoriat, Ingineria si Managementul Afacerilor, in cadrul ... (vezi toată discuția)
Deducere impozit programatori lucianse lucianse Buna ziua. Lucrez la o multinationala producatoare de software, in departamentul IT pe pozitia de inginer sistem. Am citit OMFP nr. 835/2015 si atat ... (vezi toată discuția)