avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plateste amenda de la primarie catre asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plateste amenda de la primarie catre asociatia de locatari

asociatia de locatari a primit amenda de 8000 lei pt ca nu are reabilitat fatada , presedintele de bloc a spus ca trebuie impartita suma la cota parte , suprafata apartament sa plateasca locatarii, care este legea?
mentionez ca sunt chirias in locuinta sociala, mi s a cerut sa platesc eu amenda ca si cum as fi proprietar
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Aprilie 2017
vivi23ro, utilizator
Cel mai recent răspuns: mottofreee , utilizator 00:18, 27 Aprilie 2017
marea majoritate a locatarilor nici nu stiau de amenda, nu era treaba adminsitratorului sa faca contract de reabilitare , si el ar trebui sa plateasca amenda?
Este responsabilitatea conducerii asociatiei de proprietari daca nu au luat masuri ptr repararea partilor comune.
Cine a dat amenda, primaria?
Fatada este atat de distrusa incar necesita reparatii imediate?
Din ce localitate sunteti?
Primaria a rezolvat toate problemele comunitatii si acum a inceput cu amendarea asociatiilor?
Atata timp cat exista programe guvernamentale prin care primariile sunt obligate sa acceseze fonduri europene pentru reabilitare nu vad motive ptr amendarea asociatiei!
Presedintele asoc nu a contestat in termen procesul verbal?
Daca mu a facut-o atunci propeietarii il pot trage la raspundere ptr neapararea intereselor asociatiei si prejudicierea proprietarilor.
Proprietarii sa conteste listele de plata in care se vor repartiza amenda si sa il dea in judecata pe presedinte si cei din comitet ptr daunele produse.
Este hazardat a emite raspuns concret in conditiile in care nu ati precizat concret continutul PV incheiat de catre primarie
Primaria poate aplica amenda fie asociatiei de proprietari,fie reprezentantului legal al acesteia=presedintele de asociatie
Conform dispozitii in vigoare asociatia de proprietari detine obligatia sa asigure buna functionare a partii comune de constructii si instalatii din imobil
Daca amenda a fost aplicata asociatiei de proprietari,urmeaza ca suma sa fie recuperata de la proprietari functie de cota indiviza
e cam mare amenda ...
Chiriasul nu are treaba cu reabilitarea.
se plătește în funcție de suprafața cotă parte, dar ea nu e suprafața apartamentului.
supr cotă parte = câțiva mp de sub bloc. este specificată în contractul de cumpărare al aparatmentului.
fiecare din proprietari are o supr, nu neapărat identică cu restul vecinilor.
apartamentul unde stau eu e de 80 mp, dar supr cotă-parte e de vreo 5-6 mp.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Aprilie 2017
adrianfltm, utilizator

Alte discuții în legătură

Banner publicitar pe bloc dragu_marius86 dragu_marius86 Buna ziua.Ca locatar in acest bloc am ales sa imi instalez un banner publicitar pe peretele blocului , exact sub pervazul meu. Am fost luat la intrebari de ... (vezi toată discuția)
Proprietarul terenului din jurul blocului oret20 oret20 In calitate de membru al comitetului executiv al asociatiei de proprietari, doresc sa aflu urmatoarele: 1. Terenul pe care se afla constructia unui bloc de ... (vezi toată discuția)
Reparatie fatada odishor odishor Buna ziua revin cu un subiect in speranta ca voi gasi cu ajutorul dvs rezolvare: apartament etajul 4 cu tencuiala cazuta pe suprafata destul mare.Am dorit ... (vezi toată discuția)