Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parasirea locului accidentului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parasirea locului accidentului

Ma aflam in complexul de cumparaturi "Europa" situat in sos. COLENTINA mergean pe drumul de iesire al complexului unde era foarte aglomerat mergeam foarte incet cu masina 5 km/h cand deodata o doamna imi bate in geam si ma intreaba "nu te uiti pe unde mergi?" am oprit sa vad daca am lovit pe cineva si apoi am plecat mai departe. La o durata de 2 ore m-am pomenit acasa cu politia rutiera spunandumi ca am parasit locul unui accident in complexul Europa . Am fost invitat la Udristei pt o declaratie iar pe drum am aflat ca doamna care mi-a atras atentia a chemat salvarea acuzand ca am calcat-o pe picior cu roata din spate. Pana sa dau declaratia la Udristei au venit si politistii de pe raza sectorului 2 care au insotit victima la spital pt investigatii . Acestia au confirmat ca victima nu are nimic decat niste zgatieturi. La ce as putea sa ma astept ? Mentionez ca mi s-a oprit permisul de conducere si maine ma duc.la udristei pt a putea sa imi iau o dovada sa pot circula cu masina.
Din cate inteleg vi s-a intocmit dosar penal pentru parasirea locului accidentului. Nu stiu cine v-a spus ca vi se elibereaza maine dovada cu drept de circulatie deoarece dovada eliberata in cazul acestei infractiuni este fara drept de circulatie, de altfel, cat dureaza procesul, nu veti mai avea dreptul sa conduceti.
Daca veti fi trimis in judecata, va puteti astepta sa fiti condamnat la o pedeapsa cu suspendarea executarii sub supraveghere, urmand ca permisul sa fie anulat.
Politia a venit la cerere cadrelor medicale dupa salvare. Doamna "lovita" acuza ca a fost calcata cu roata din spate. Eu ca sofer cum o pot calca cu roata din spate ??decat daca dansa baga piciorul la roata din cauza aglomeratiei, imbrancelii..neatentiei. Rectific maine dim mi s-a spus sa vin la udristei pt a depune o cerere sa cer o dovada de a circula cu masina iat aceasta va fi eliberata dupa caz de procurorul care se ocupa de dosar... asa am inteles . Iar reclamanta a depus la cererea politiei o declaratid cu privire la eveniment. Nu a depus plangere impotriva mea...va rog sa.ma.ajutati cu niste idei
Ce ar trebui sa.fac
Ce ma sfatuiti sa fac pe demersul acestei anchete ?
Dumneavoastra vi s-a intocmit dosar de parasire a locului accidentului. Urmeaza a se face cercetari pentru stabilirea adevarului in cauza. In functie de rezultat, dosarul poate ajunge in instanta sau se poate clasa. Deocamdata este prematur sa se poata estima cursul exact. Posibil ca maine sa nu vi se dea dovada cu drept de circulatie, ci dimpotriva. Trebuie sa va faceti o aparare calificata pentru a obtine un rezultat favorabil.