Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Am avut un accident usor, in calitate de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Am avut un accident usor, in calitate de victima. ...

Buna ziua,

Am avut un accident usor, in calitate de victima. Concret, ma deplasam pe directia inainte pe o trotineta electrica pe banda de langa trotuar. In dreptul meu se afla o alta masina, pe aceeasi banda. Aceasta masina a virat brusc dreapta. Eu m-am lovit de aceasta masina si am cazut cu un picior sub ea, fiind calcat pe acel picior cu roata.

Am chemat salvarea si politia si am fost dus la spital. S-a deschis un dosar de cercetare.

In urma accidentului am suferit o entorsa si am un certificat de la IML pt 5 zile de ingrijiri.

Doresc sa merg la asiguratorul celui cu masina pentru a obtine daune in baza certificatului.

In cazul de fata, nu exista inca o plangere penala facuta de mine, mai am aprox 25 de zile la dispozitie pentru a o depune.

Din cate inteleg, la asigurator este necesar sa prezint si dovada faptului ca nu eu am fost vinovat pentru accident.

Cum pot obtine aceasta dovada de la politie (in cazul in care se constata ca nu am fost vinovat).

Chiar dacă formulați plângere prealabilă, dosarul va primi soluția de clasare pentru că numărul de zile de îngrijiri medicale este prea mic (sub 90 de zile).
Eu aș formula plângerea, chiar și așa, apoi aș cere consultarea dosarului penal și aș face copii de pe procesul-verbal de cercetare la fața locului și orice acte din care reies circumstanțele producerii accidentului. Apoi aș formula o cerere de despăgubire către asigurător (cu scrisoare recomandata si confirmare de primire), atașând inscrisurile indicate mai sus. Mai departe, asigurătorul are obligația sa raspunda in 30 de zile. Dacă nu răspunde, îl puteți da în judecată.