Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Parasirea locului accidentului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Parasirea locului accidentului

Ma aflam in complexul de cumparaturi "Europa" situat in sos. COLENTINA mergean pe drumul de iesire al complexului unde era foarte aglomerat mergeam foarte incet cu masina 5 km/h cand deodata o doamna imi bate in geam si ma intreaba "nu te uiti pe unde mergi?" am oprit sa vad daca am lovit pe cineva si apoi am plecat mai departe. La o durata de 2 ore m-am pomenit acasa cu politia rutiera spunandumi ca am parasit locul unui accident in complexul Europa . Am fost invitat la Udristei pt o declaratie iar pe drum am aflat ca doamna care mi-a atras atentia a chemat salvarea acuzand ca am calcat-o pe picior cu roata din spate. Pana sa dau declaratia la Udristei au venit si politistii de pe raza sectorului 2 care au insotit victima la spital pt investigatii . Acestia au confirmat ca victima nu are nimic decat niste zgatieturi. La ce as putea sa ma astept ? Mentionez ca mi s-a oprit permisul de conducere si maine ma duc.la udristei pt a putea sa imi iau o dovada sa pot circula cu masina.
Nu stiu de ce dar mie tare imi miroase a teapa "accidentul" dar facuta mult mai inteligent. Sa fim seriosi, daca un autoturism (nu de jucarie, ci adevarat) iti trece cu 5km/ora peste pantofi/incaltaminte, nu cred ca mai esti asa vioi sa te duci dupa masina sa ii bati in geam soferului. Cred ca pricine ar fi tras un urlet zdravan cand ii trecea masina peste laba piciorului. Iar chematul Politiei a fost poate ca sa solicite ulterior despagubiri civile. Poate ar trebui sa cereti o expertiza in care sa se vada daca acele zgarieturi sunt insotite si de strivire sau nu, eventual si datarea lor (cand au aparut...)
Teapa ,neteapa conteaza ce poti dovedi numai .
Nu cred nimic , personal m-am urcat pe piciorul unui coleg cu o dacie ,accidental, dar pe piciorul lui am ramas ; am vazut ca se coloreaza la fata dar nu zicea nimic decat cand am ajuns in dreptul lui mi-a soptit 'piciorul'si 'masina' .Atat . A urmat UPU ,raze .
Ca sofer nu mi-am dat seama ca eram pe piciorul colegului ,am avut norocul ca nu a fost implicata politia .
Este greu de demonstrat ca traumele la picior se datoreaza accidentului dar daca exista martorii politia se va ghida dupa declaratiile/declaratia acestora/acestuia iar procurorul trebuie sa tina seama de acestea .
Verificati daca drumul unde s-a petrecut incidentul este drum public sau apartine de complexul "Europa".
Pe terenul cuiva nu este accident ci doar vatamare corporala.