Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anii de facultate si masterat sunt considerati vechime ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anii de facultate si masterat sunt considerati vechime in munca?

in extrasul revisal apar locurile de munca si inclusiv anii de facultate ca si vechime?
Perioada in care ati urmat cursurile unei facultati sau a unui masterat nu constituie vechime in munca.

Legea nr.263/2010 prevede:
Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
.....
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
......

Astfel, perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati constituie stagiu de cotizare asimilat la pensie.

In extrasul REVISAL apar numai locurile de munca unde ati fost incadrat cu c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic