avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anii de facultate si masterat sunt considerati vechime ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anii de facultate si masterat sunt considerati vechime in munca?

in extrasul revisal apar locurile de munca si inclusiv anii de facultate ca si vechime?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:51, 23 Aprilie 2017
Perioada in care ati urmat cursurile unei facultati sau a unui masterat nu constituie vechime in munca.

Legea nr.263/2010 prevede:
Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
.....
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
......

Astfel, perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati constituie stagiu de cotizare asimilat la pensie.

In extrasul REVISAL apar numai locurile de munca unde ati fost incadrat cu c.i.m.
Ultima modificare: Duminică, 23 Aprilie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu ani facultate stanca123 stanca123 daca facultatea este de 5 ani iar eu m am angajat din anul 4, primii 3 ani de facultate se considera vechime in munca? (vezi toată discuția)
Studiile de licenta si de masterat sunt considerate vechime? Michi2475 Michi2475 Buna ziua. Am absolvit facultatea in 2008, dupa care am facut si masteratul 2 ani. Precizez ca in perioada cat am absolvit studiile nu am fost angajata. ... (vezi toată discuția)
Master la zi -vechime in munca? ionut_negoita89 ionut_negoita89 Buna ziua,masterul la zi se pune vechime in munca sau doar facultatea la zi.Multumesc! (vezi toată discuția)