avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu ani facultate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu ani facultate

daca facultatea este de 5 ani iar eu m am angajat din anul 4, primii 3 ani de facultate se considera vechime in munca?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:50, 26 Mai 2016
Perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati nu constituie vechime in munca, ci stagiu de cotizare asimilat la pensie.

Legea nr.263/2010:
Art.49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
....
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
...
primii 3 ani de facultate in care nu am lucrat se considera stagiu ?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
...

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
...

(3) Persoanele prevazute la alin.(1) beneficiaza de perioadele asimilate daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.
...

2. - Ca urmare, perioada de studentie la zi in care ati fost angajat (adica ati realizat stagiu de cotizare) nu este stagiu asimilat stagiului de cotizare la pensie.
- Numai primii 3 ani vor fi asimilati stagiului de cotizare la pensie.
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensie noidoi noidoi Buna ziua. Puteti sa imi spuneti daca anii de facultate sau de armata se adauga la varsta limita de pensie (adica 65+aceia de armata sau facultate) sau se ... (vezi toată discuția)
Facultatea la pensie Romeo Valentin Romeo Valentin Daca am urmat cursuriele facultatii de ani zi mi se iau in considarere ca vechime la pensie ? Dar daca da si am doua facultati la zi una de cea de sus si ... (vezi toată discuția)
Anii de facultate si masterat sunt considerati vechime in munca? user123456 user123456 in extrasul revisal apar locurile de munca si inclusiv anii de facultate ca si vechime? (vezi toată discuția)