Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu ani facultate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu ani facultate

daca facultatea este de 5 ani iar eu m am angajat din anul 4, primii 3 ani de facultate se considera vechime in munca?
Perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati nu constituie vechime in munca, ci stagiu de cotizare asimilat la pensie.

Legea nr.263/2010:
Art.49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
....
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
primii 3 ani de facultate in care nu am lucrat se considera stagiu ?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

(3) Persoanele prevazute la alin.(1) beneficiaza de perioadele asimilate daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.

2. - Ca urmare, perioada de studentie la zi in care ati fost angajat (adica ati realizat stagiu de cotizare) nu este stagiu asimilat stagiului de cotizare la pensie.
- Numai primii 3 ani vor fi asimilati stagiului de cotizare la pensie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane