Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional modificare timp de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional modificare timp de lucru

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in 2 situatii:
1. Daca unui salariat i s-a modificat programul de lucru de la 8 ore/zi la 4 ore/zi de la data de 01.04.2017, dar inca nu s-a intocmit actul aditional si nici nu s-a inregistrat in Revisal si transmis la itm, se pot face cele 2 proceduri pana pe data de 28.04.2017, deoarece pe 28.04.2017 se implineste termenul de 20 zile lucratoare?
2. De la data de 01.05.2017 se modifica programul de lucru al unui angajat de la 8ore/zi la 4ore/zi. Se poate intocmit actul aditional mai devreme, adica azi? Si programul de lucru se poate modifica de la 01.05.2017 daca data de 01.05 este zi nelucratoare? sau corect este sa se modifice de la data de 02.05.2017? Va multumesc!
Raspunsul este afirmativ la ambele puncte mentionate de dvs in mesaj.