avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional modificare timp de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional modificare timp de lucru

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in 2 situatii:
1. Daca unui salariat i s-a modificat programul de lucru de la 8 ore/zi la 4 ore/zi de la data de 01.04.2017, dar inca nu s-a intocmit actul aditional si nici nu s-a inregistrat in Revisal si transmis la itm, se pot face cele 2 proceduri pana pe data de 28.04.2017, deoarece pe 28.04.2017 se implineste termenul de 20 zile lucratoare?
2. De la data de 01.05.2017 se modifica programul de lucru al unui angajat de la 8ore/zi la 4ore/zi. Se poate intocmit actul aditional mai devreme, adica azi? Si programul de lucru se poate modifica de la 01.05.2017 daca data de 01.05 este zi nelucratoare? sau corect este sa se modifice de la data de 02.05.2017? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:26, 26 Aprilie 2017
Raspunsul este afirmativ la ambele puncte mentionate de dvs in mesaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu inteleg masura itm Bogdan.k Bogdan.k Am 2 angajati cu norma partiala de 4ore/zi, 20ore/saptamana, repartizate in 2 ture (10:00 - 14:00 sau 14:00 - 18.00). La un control al itm, unul din angajati ... (vezi toată discuția)
Reducere program de lucru revisal rrramor rrramor Procedura reducere program de lucru de la 5 zile la 4 zile pe saptamana, implica raportarea in Revisal a zilei nelucrate ca suspendata in fiecare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am 2 contracte cu timp partial la care se modifica ... Tihuta Tihuta Buna ziua, am 2 contracte cu timp partial la care se modifica doar orele de incepere si sfarsit de program. Durata muncii nu se modifica. Fac act aditional ... (vezi toată discuția)