Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj datorii comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj datorii comune

in timpul casatoriei , pe numele sotului s-au facut 2 imprumuturi la banci plus un descoperit de cont . pentru primul imprumut sotia semneaza ca a luat la cunostiinta , al doilea imprumut trebuia sa fie pe numele ambilor soti dar , sotiei nu i-a fost aprobat deoarece avea contract de munca pe perioada determinata . imprumutul 2 a fost in acest caz mai mic dar , doar pe numele sotului , fara ca sotia sa semneze de luare la cunostiinta ( sotul detine adeverinta de salar a sotiei care a fost refuzata la data imprumutului ) . descoperitul de cont este doar pe numele sotului . la aproximativ 3-4 luni de la contractarea imprumuturilor sotia paraseste domiciliului si sotul este obligat sa plateasca singur de trei ani cate trei rate lunar. divortul s-a pronuntat la un an dupa parasirea domiciliului de catre sotie . in prezent sotul a deschis actiune de partaj a datoriilor. va fi obligat in timpul procesului sa faca dovada scopului imprumuturilor sau a si folosirii banilor imprumutati ?
Este o intrebare retorica? Bineinteles ca va trebui sa faca dovada cheltuirii banilor! Daca s-a dus cu ei la cazinou sau si-a cumparat unelte de pescuit !? Mai ales ca imprumuturile sunt contractate pe numele sau si la al doilea imprumut sotia nu este co-garant!
Va dovedi cu martori ca toti banii s-au cheltuit in casa, in timpul casatoriei, de ambii soti.Daca s-au luat si unele bunuri, face dovada achizitionarii acestora.