Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce înseamnă ''exceptia lipsei de interes''
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce înseamnă ''exceptia lipsei de interes''

Ce înseamnă excepția lipseîn de interes. Vreau să cumpăr un teren pe numele fiicei mele de 17 ani. Am făcut cerereala Primarie cum m- au învățat de la notariatine dar de la autoritatea tutelară m au trimis la Judecătorie. Am introdus acțiune pt curatela care mi a fost respinsă pt excepția lipsei de interes. Menționez că am formulat singur acțiunea deoarece un avocat mi a cerut 1000 lei în condițiile în care terenul costă un pic mai mult.
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Conf.art.146(1)NCC"Minorul care a implinit varsta de 14 incheie actele juridice cu incuviintarea scrisa a tutorelui sau ,dupa caz a curatorului."
Mulțumesc mult.