Forum Discuţii juridice Executare silită cuantum poprire salar 900 lei brut
Discuție deschisă în Executare silită

cuantum poprire salar 900 lei brut

Buna ziua,

am o intrebare. Pentru un salariat care are CIM cu 4 ore/zi si salar brut 900 lei brut/ 694 lei net (salar de baza cu o persoana in intretinere) lunar, care este suma care se poate opri? Pana acum exista o singura poprire si se opreau 230 lei iar acum a mai venit o alta poprire pentru acelasi angajat. Cat se poate popri acum? Are vreo importanta la calcul faptul ca contractul de munca este cu timp partial?

Multumesc.
salariatul poate beneficia de art 729 al 3 din noul cod procedura civila694-230=460 care e mai mic decat 532.5(1/2 din salar minim net pe ec.care e 1065,suma garantata pt trai) deci 694-532,5=161.5 e suma pe care o puteti retine nu 230 .mai intrebati un jurist.
Potrivit legii, reglementată prin art. 729 din NCPC, salariatul trebuie să rămână în mână cu un NET de 532,50 lei, indiferent câte popriri i s-ar pune.
Pentru 2 sau mai multe popriri se poate popri 50% din salariul net, însă dacă salariul net este mai mic decât venitul minim net pe economie, se poprește doar diferența de bani care depășește 50% din salariul minim, adică ce depășește 532,50 lei.
Deci procentul poprit va fi mai mic decât 50%.