avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divorț de cetatean strain in Romania
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divorț de cetatean strain in Romania

O căsătorie încheiată într-un stat membru UE între un cetățean român și un cetățean sirian, în anul 2010. În anul 2017 cetățeanul român s-a întors în România cu dorința de a divorța de cetățeanul sirian. Poate să intoducă o cerere de divorț la o instanță românească?
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 15:13, 5 Mai 2017
Poate divorta in Romania daca locuieste in tara dar e posibil sa fie un proces complicat sub aspect procedural.
Se poate divorța în România doar dacă reclamantul locuiește în tara și dacă căsătoria s-a transcris în tara.
Evident că potențialul reclamant are domiciliul în România!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort andrei sav andrei sav sunt casatorit de un an de zile in mexic .nu locuiesc acolo ,am domiciliul in Romania.Asi dori sa stiu cum pot divorta fara sa ma deplasez in Mexic.Ce acte ... (vezi toată discuția)
Divortul de un cetatean turc nuran nuran Vreau sa divortez de sotul meu este cetatean Turc si sintem despartiti in fapt de aproape 9 luni : unde trebuie sa intentez divortul si cat va dura? Cu ... (vezi toată discuția)
Divort de cetatean strain ContSters333655 ContSters333655 Buna ziua, Se poate incepe un divort de un cetatean strain din Europa in Romania, fara certificatul de casatorie in original, avand doar copii si actele ... (vezi toată discuția)