Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divorț de cetatean strain in Romania
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divorț de cetatean strain in Romania

O căsătorie încheiată într-un stat membru UE între un cetățean român și un cetățean sirian, în anul 2010. În anul 2017 cetățeanul român s-a întors în România cu dorința de a divorța de cetățeanul sirian. Poate să intoducă o cerere de divorț la o instanță românească?
Poate divorta in Romania daca locuieste in tara dar e posibil sa fie un proces complicat sub aspect procedural.
Se poate divorța în România doar dacă reclamantul locuiește în tara și dacă căsătoria s-a transcris în tara.
Evident că potențialul reclamant are domiciliul în România!