avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită După ce perioada se poate prescrie un credit făcut ...
Discuție deschisă în Executare silită

După ce perioada se poate prescrie un credit făcut la provident?

Am făcut un credit în 2012 mai exact 13.06.2012 per contractuala 52 saptamâni.
Am achitat o perioada după care ne a am aflat în imposibilitatea achitării.
Sapt trecuta am primit acasă înștiințare de de proprie salariu ptr suma rămasă.
Se poate acest lucru deși au trecut ani de la data ultimei plăti și dacă se mai poate face ceva.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 00:14, 3 Mai 2017
3 ani de la ultima plată! Nu se poate pune poprire pe venituri fără încuviințarea instanţei de executare!
@tudorioan, de unde reiese ca n-ar exista încuviințarea instanţei de executare?

Încheierea prin care instanţa admite cererea de încuviinţare a executării silite nu este supusă niciunei căi de atac, deci @mihai stefanescu, solutia este Contestatia la executare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admisibilitatea cererii de revizuire la incuviintarea executarii silite florindbro florindbro Este admisibila cererea de revizuire in baza art.322 pct.5 C.p.c. impotriva incheierii data de judecatorie privind admiterea incuviintarii executarii silite? (vezi toată discuția)
Admitere cerere evacuare tnt tnt Am castigat un imobil la licitatie, am depus actul de adjudecare la BEJ pentru demersurile legale in vederea patrunderii imobilului ,si mi sa dat solutia ... (vezi toată discuția)
Instiintare executare silita prin instanta nikolos nikolos am primit instiintare cu hotararea judecatoreasca pentru executare silita mobiliara , fara citarea partilor si care nu este supusa niciunei cai de atac .Am ... (vezi toată discuția)