avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Din pacate parintii mei sunt in prag de divort si am cateva nelamuriri , sper sa gasesc ajutor aici.
Ne-am mutat in casa parintilor tatalui meu in urma cu 17 ani , casa care este pe numele bunicilor.Acestia s-au mutat la tara si ne-au lasat casa, fara sa o treaca pe numele lor.
Acum casnicia nu merge bine deloc si mai mult ca sigur urmeaza divortul.
Intrebarea mea este cum se face partajul?
Specific faptul ca in tot acest timp , casa a fost reconditionata , si in curte s-au mai construit 2 camere unde stau cu sora mea (care este minora)
Pentru ca totul sa se imparta in mod egal este necesar sa fie trecuta casa pe numele lor?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 10:24, 21 Septembrie 2009
Am inteles.Va multumesc mult pentru informatiile oferite.
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2009
tavi02ro, utilizator
imobilul in cauza nu poate face obiectul partajului, nefiind proprietatea parintilor dvs .
acestia au un drept de creanta in privinta imbunatatirilor aduse imobilului in cauza.
daca insa bunicii dvs vor face acte parintilor dvs ., acesta se va putea partaja ulterior .
daca insa vor face de ex act de donatie doar in favoarea tatalui dvs ., mama dvs nu va avea nici un drept in privinta imobilului .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce drepturi am? vasile s vasile s La procesul de partaj pot sa obtin mai mult de 50% din casa avand in vedere ca eu am fost principalul investitor?Fosta soacra are vreo cota parte din casa( ... (vezi toată discuția)
Dreptul sotiei la mostenirea sotului tatiana28 tatiana28 Buna ziua.Am o problema.Parintii sunt casatoriti de aproape 30 ani.Cand s-au casatorit,tata a venit cu propunerea de a locui in casa parintilor lui deoarece ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ma puteti ajuta cu o sugestie pe tema urmatoare? parintii ... Imrazvan Imrazvan Buna ziua, Ma puteti ajuta cu o sugestie pe tema urmatoare? Parintii mei au divortat, fara partaj, la notar. Casa si terenul lor e pe numele tatalui meu, ... (vezi toată discuția)