Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tva de 5% sau 19%? Al doilea imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tva de 5% sau 19%? Al doilea imobil

Buna ziua..ma confrunt cu situatia in care doresc sa cumpar un apartament intr un ansamblu rezidential, apartament nou. Locuiesc intr unul achizitionat de actualul sot, inainte de casatorie, prin prima casa, cu tva de 5%. Acum dorim sa l vindem pe a esta si sa cumparam altul. In aceste conditii, ni se permite achizitionarea cu tva de 5% sau de 19% ?? Va multumesc !!
Buna ziua,
Si noi am vrea sa facem acelasi lucru si ni s-a spus ca numai o data poti beneficia de TVA de 5%.
Mda..deci doar de la proprietar am putea..am inteles ca legislatia, in privinta asta, e in curs de modificare..sper sa se schimbe in sensul bun.