Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citarea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citarea

Sant administrator al societatii si parte in dosar penal
Dar nu am fost citat si audiat pe parcursul judecari procesului penal
Sa dat solutia ce pot sa fac
ce calitate ați avut în dosar? Ce soluție s-a dat pe fond?
Sant inculpat si mi sau desfintat inscrisurile
Adica facturile emise
Dar la prezentarea dosarului de urmarire penala am fost scos din dosar
Dar pe parcursul judecari apar in dosar
Nefiind citat niciodata
RANYAtrans a scris:
Dar la prezentarea dosarului de urmarire penala am fost scos din dosar
Dar pe parcursul judecari apar in dosar...

Cum ați fost scos din dosar? prin Ordonanță de clasare, renunțare? iar acum în dosar pe instanță ce calitate aveți?
Dacă s-a emis ordonanță de clasare, nu era necesar să fiți audiat dacă procurorul de caz a considerat că fapta nu există, nu aveți vinovăție, etc.
Întrucât nu ați expus mai multe detalii, încerc să vă sprijin cu următoarele ipoteze:
-este posibil ca prin rechizitoriu, fapta/faptele d-voastră să fi fost clasată/clasate;
-este posibil ca în dosarul instanței să fiți martor și urmează să fiți citat.
Însă dacă sunteți incuplat și nu ați fost citat de către Parchet și ați fost trimis în judecată, consider că vi s-a încălcat dreptul la apărare. Aveți nevoie de un avocat, deoarece aveți și niște drepturi nu numai obligații.
In rechizitoriu am fost invinuit
Apoi a incetat urmarirea penala impotriva mea ca persoana
Dar in faza de judecari pe fond
Judecatorul imi desfinteaza inscrisurile facturile societati la care eu sant administrator
Eu nu am fost citat niciodata
Desființarea înscrisurilor se face în temeiul art. 315 alin. 2 lit d, dn Cod proc. pen. care prevede:,, sesizarea judecătorului de cameră preliminară cu propunerea de desfiinţare totală sau parţială a unui înscris;''

Pe fond instanța constată că este sesizată cu desființarea de înscrisuri în urma actului emis de Parchet (ordonanță) și va pune în discuție cererea cu care a fost învestită.
Veți avea calitatea de intimat - având posibilitatea să arătați dacă sunteți de acord cu desființarea înscrisurilor, totodată aveți posibilitatea de a formula cereri, etc. Însă și petentul - reprezentantul Ministerului Public (procurorul de caz) va fi prezent și va putea formula cereri.
Vă recomand un avocat care să se ocupe de toate aspectele, pentru a câștiga timp și liniște.
De interes DECIZIA nr.166/17.03.2015 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.54, art.344 alin.(3) şi (4), art.346 alin.(3) şi (7), art.347 şi art.5491din Codul de procedură penală: [ link extern ]
Daniela Gratiela, Alte profesii