Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Risc contestație reținere permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Risc contestație reținere permis

Buna seara, as avea rugămintea sa ma ajutati cu un răspuns referitor la spera mea : astăzi mi- a fost suspendat permisul pt 90 de zile și întrebarea mea este dacă risc ceva făcând contestație, Mai precis, în cazul în care pierd contestatia, Mai pot beneficia de dreptul de a mi de reduce pedeapsa la 30 zile dacă îndeplinesc condițiile? Multumesc Vlad vulpe
Nu .
Pt a beneficia de prevederea cu 1/2 din amenda in 48 de ore e bine de platit acum ,dupa scurgerea termenului in cazul de necastig se plateste 1:1 deoarece timpul de plata la jumate se scurge de la luarea la cunostinta .
Din moment ce contestati PV inseamna ca ati luat la cunostinta .
Termenul de contestatie e de 15zile de la luarea la cunostinta ; luarea la cunostinta e in momentul semnarii (daca ai semnat) sau de comunicarea prin posta .
Buna ziua, eu nu ma refer la partea cu amenda, ci dacă am dreptul de a cere reducerea la 30 zile, chiar dacă o sa pierd contestația.multumesc
Nu .