Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces de partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces de partaj

Locuiesc cu sotia si cu cele doua fiice intr -un apartament proprietatea comuna. Sotia a deschis actiune de divort. Daca fetele vor ramane cu ea, eu la cata cota din valoarea apartamentului am dreptul? Va multumesc!
ca raman fetele cu ea sau cu dvs, nu conteaza cand e vb de partaj,, se prezuma ca ati contribuit egal la achizitionarea apartmentului asa ca veti imparti egal. Daca i se atribuie sotiei pt ca ramane cu fetele, ramane sa va dea sulta jumatate din valoarea de piata a ap.
E bun comun imobilul în cauza? În caz afirmativ pana la proba contrara cotele de proprietate sunt de 1/ 2 pt fiecare dintre soti. Imobilul poate fi atribuit în natură unuia dintre soti cu obligația de a plăti sulta celuilalt sot sau poate fi vândut iar banii rezultați împărțiți în mod egal intre soti.