Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datorii asociatie de proprietari apartament in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datorii asociatie de proprietari apartament in executare silita

Buna ziua,
Asociatia de proprietari din care fac parte se confrunta cu urmatoarea problema: un apartament care a fost executat silit a fost cumparat de o persoana de la executorul bancar urmand la randul lui sa-l revanda. Apartamentul respectiv a acumulat intre timp datorii fata de asociatie pe care adjudecatorul nu intentioneaza sa le achite in baza faptului ca imobilul a fost cumparat de la executor fara datorii. Acesta solicita in prezent de la asociatie o adresa scrisa in care sa se mentioneze ca apartamentul nu inregistreaza datorii restante, in vederea incheierii contractului de vanzare-cumparare.
Va rog sa ma sprijiniti cu o recomandare in ceea ce priveste recuperarea datoriilor restante aferente apartamentului in cauza si in sarcina cui revine achitarea acestora.
Mentionez ca asociatiei nu i s-a solicitat niciodata vreo adresa privind restantele la intretinere si nici nu a fost postat vreun anunt privind scoaterea la licitatie a apartamentului.
Va multumesc anticipat,
O zi buna !
In cazul in care nu s-au facut inregistrarile la CF, mai exista vreo sansa de recuperare a prejudiciului ?
Timp de 3 ani poate fi dat in judecata fostul proprietar ptr plata restantelor.
Multumesc frumos pentru sprijinul acordat.
O zi buna in continuare !
Legea 230/2007 e abrogată, acum e în vigoare legea 196/2018, care a preluat articolul la care faceți referire și a mai adăugat câte ceva