avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA platitor sau nu de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

platitor sau nu de TVA

va rog, ajutati-ma... Am facut aceasta intreprindere pentru a castiga ...
Si, ma deranjeaza la culme faptul ca la finante, la Satu Mare, nimeni nu a spus nimic, nimeni nu VREA sa stie nimic. Pt ce ii platim?
cum sa fac , ce sa fac sa fie ok?
Cumpar de la fabrica, vand pe internet, dar si la persoane fizice si la firme.
Firmel sunt deranjate de acest fapt, ca nu sunt platitor de TVA. Chiar azi, cineva mi-a reprosat ca trebuie sa plateasca din buzunar...de ce?
Ce de facut pentru a rezolva asta?

as mai vrea sa stiu ceva.
cand emit factura, in format electronic, prin program de facturare, in cate exemplare trebuie emisa?

Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: godspeed , utilizator 10:08, 22 Septembrie 2009
Cititi va rog pe urmatorul link care sunt beneficiile si dezavantajele inregistrarii in scopuri TVA:

[ link extern ]

In privinta modalitatii de facturare in format electronic va trebui sa respectati urmatoarele prevederi legale, dar pare-se ca exista un impediment in implementarea legii 260, cum inca nu au fost elaborate de catre MFP normele metodologice de aplicare...
LEGE nr. 260 din 19 iulie 2007
privind înregistrarea operaţiunilor comerciale prin mijloace electronice
LEGE nr. 135 din 15 mai 2007
privind arhivarea documentelor în formă electronică

In consecinta, cred ca este indicat sa folositi procedura clasica: 3 exemplare.

Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2009
godspeed, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor ... platitor tva sau nu emilpiros emilpiros va rog, ajutati-ma... Am facut aceasta intreprindere pentru a castiga ... Si, ma deranjeaza la culme faptul ca la finante, la Satu Mare, nimeni nu a spus ... (vezi toată discuția)
Platitor sau nu de tva emilpiros emilpiros Am o mare dilema si nu gasesc pe nimeni sa ma ajute. Am infiintat o intreprinder individuala pentru vanzari pe internet. problema e cu plata TVA. Din cate am ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 se depune pe 0? Carmen91 Carmen91 Am fost si am incercat sa depun aceasta declaratie 394 cu valoare 0, insa la Ilfov nu au vrut sa o mai primeasca, au spus ca pe o nu se mai fac, insa acum ... (vezi toată discuția)