Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere autoutilitara!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere autoutilitara!

Buna ziua,
Am o firma de transport si tatal meu si-a cumparat un cap de tractor si o semiremorca si as dori sa stiu care sunt procedurile pentru inchiriere?
Ce contract ar trebui sa fac si daca trebuie sa ma duc la anaf , ceva..?
Multumesc,
O zi buna!
Daca platiti chirie pt el va trebui sa il inregistrati la ANAF si tatal dv sa plateasca impozitul aferent inchirierii
daca nu platiti chirie puneti incheia un contract de comodat.
laleaua-neagra a scris:

Daca platiti chirie pt el va trebui sa il inregistrati la ANAF si tatal dv sa plateasca impozitul aferent inchirierii
daca nu platiti chirie puneti incheia un contract de comodat.

Am inteles de la cineva ca ar trebui neaparat sa fac contract de inchiriere si sa il inregistrez la ANAF ... este adevarat? sau daca fac contractul de comodat este ok?