avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere autoutilitara!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere autoutilitara!

Buna ziua,
Am o firma de transport si tatal meu si-a cumparat un cap de tractor si o semiremorca si as dori sa stiu care sunt procedurile pentru inchiriere?
Ce contract ar trebui sa fac si daca trebuie sa ma duc la anaf , ceva..?
Multumesc,
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Adrian46 , utilizator 16:50, 10 Mai 2017
Daca platiti chirie pt el va trebui sa il inregistrati la ANAF si tatal dv sa plateasca impozitul aferent inchirierii
daca nu platiti chirie puneti incheia un contract de comodat.
laleaua-neagra a scris:

Daca platiti chirie pt el va trebui sa il inregistrati la ANAF si tatal dv sa plateasca impozitul aferent inchirierii
daca nu platiti chirie puneti incheia un contract de comodat.


Am inteles de la cineva ca ar trebui neaparat sa fac contract de inchiriere si sa il inregistrez la ANAF ... este adevarat? sau daca fac contractul de comodat este ok?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarile cmr - se incheie pe cap tractor sau semiremorca? ionutt ionutt Buna ziua, Va rog sa mă ajutaţi cu informaţia dacă o asigurare CMR, pentru transportul unei marfi cu un autocamion cu semiremorca se incheie pe capul ... (vezi toată discuția)
Litigiu asociatie de locatari vs srl Traznet23 Traznet23 Buna seara, Am o problema si nu stiu ce sa mai fac. Sunt reprezentatul unei firme de telecomunicatii \\"de cartier\\" ( furnizam servicii de internet si ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat sau contract de inchiriere? psebastyan psebastyan Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si nu am nici cunostinte juridice sau de specialitate. Va rog sa ma lamuriti cu o problema: sunt asociat impreuna cu sotia ... (vezi toată discuția)