Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Achizitie masina cu probleme
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Achizitie masina cu probleme

Buna ziua, in 03 /04/2017 am cumparat o masina folosita de la o firma cu activitate comert cu auto. Au garantat ca este in stare tehnica buna ,prezentind cartea service dar la o verificare la reprezentanta sa-u gasit prbleme grave la motor,costurile pt.reparatii sunt mari ,ce pot sa fac?
IOANBIRLEA a scris:

Au garantat ca este in stare tehnica buna

Firma a garantat strict verbal sau exista consemnat in document autentificat aspectul privitor la starea tehnica a vehiculului ?
Intotdeauna anterior achizitiei unui vehicul folosit,cumparatorul,are dreptul sa realizeze verificare tehnica la reprezentantul marcii sau in service autorizat
Daca amiabil nu puteti solutiona,analizati oportunitatea actionarii in instanta a vanzatorului pentru vicii ascunse