Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza reziliere contract inchiriere inainte de termen
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza reziliere contract inchiriere inainte de termen

Buna ziua,

As dori sa inchiriez un apartament pe o perioada de un an de zile si as vrea sa pun o clauza prin care chiriasul se obliga sa plateasca o taxa suplimentara (sa zicem inca o chirie) in eventualitatea in care doreste sa rezilieze contractul inainte de 1 an.

Nu sunt sigura insa cat de legala este o astfel de clauza sau cum ar trebui formulata ca sa fie. As vrea sa se inteleaga ca este o taxa extra, nu garantia, care se restituie sau nu, in functie de starea apartamentului la incetarea contractului.

Daca are cineva experienta cu aceasta chestiunie, apreciez orice sugestie.
Multumesc.
Se pot stabili clauze diverse.
Conf.art.1166NCC"Contractul este acordul de vointe dintre doua sau mai multe persoane cu intentia de a constitui,modifica sau stinge un raport juridic."Ca atare, puteti trece o astfel de clauza daca,si cealalta parte este de acord.