Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ACCIDENT
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ACCIDENT

Bună seara.Vineri seara "am facut" accident, Eu (Audi)mergeam pe bandă 2-langa axa drumului, fara avea vreo intenție de a schimba sensul de mers, o alta masina (mercedes)in miscare,,paralel cu mine dar cu 1-2 metrii mai in fata , situată pe bandă 1 dorind sa facă stanga mi-a tăiat calea .Am franat ,am tras de volan stanga pentru a evita impactul ...dar nu am reusit, Ne am dat jos din masini, am vazut ca suntem loviți,iar mercedesul sa urcat la volan si a mutat masina cat mai aproape de bordura, eu urmându-l. Au urmat acuzele verbale .....si maine dimineata facem si vorbim, ne intelegem , lăsând nr, meu de tel .... bineinteles ca nu ne am inteles , mercedesul dorind Asigurarea mea ...fara a da asigurarea lui,,,,spunând ca eu sunt vinovată .....Mentionez ca eu mergeam drept inainte langa axa drumului....Daca sunte- ti buni sa îmi dati o părere am sa continui POVESTEA PRIMULUI MEU ACCIDENT.va multumesc
In cazul mai sus descris cine ar fi de vină ?Audi care merge inainte pe drumul lui, banda 2 , Sau Mercedes care vrea sa faca stanga de pe banda 1??
Habar nu am a scris:

In cazul mai sus descris cine ar fi de vină ?Audi care merge inainte pe drumul lui, banda 2 , Sau Mercedes care vrea sa faca stanga de pe banda 1??

Conducatorul autoturismului Mercedes poarta toata responsabilitatea producerii accidentului intrucat a schimbat banda de circulatie fara sa se asigure/
ing. Ioan Ciobanu
VA multumesc pentru raspuns. Sâmbătă dimineata am fost la poliție , am suflat in fiola... (a trecut mai mult de 12 ore de la accident) sa întocmit proces verbal in care agentul constatator a scris ca Audi nu a păstrat distanța, Audi nu recunoaste ca e vina lui si ca nu e de acord sa inmaneze asigurarea. Audi a semnat procesul verbal.Audi a primit dovada de circulatie, avertisment , si 3 puncte de penalizare fara amenda si fara a i se suspenda permisul. Care sunt sansele mercedesului sa acționeze Audi in instanta??. In cazul in care asigurarea nu e de acord cu despagubirea-adică constată ca Audi nu e vinovat?
Buna ziua!! Am intampinat primele probleme! Am facut contestație la procesul verbal, in care am descris împrejurările accidentului ..dar si ca nu sunt de acord cu constatarea facuta de organul de poliție, ca nu ma consider vinovata de accident si ca nu sunt de acord cu inmanarea asigurarii, nu am mentionat numele persoanei care a facut constatarea, si nici cel al conducătorului Mercedesului (acesta fiind organ de poliție si el) .
Judecătoria mi a trimis COMUNICARE ADRESA, ---sa indicati denumirea si sediul partii intimate (parat), căreia înțelegeți sa -i puneti plângerea
-------sa aratati motivele de fapt si de drept pe care se intemeiaza plangerea
----sa indicati dovezile de care înțelegeți sa va prevalat in soluționarea plângerii
------daca dovada o faceti cu martori ,sa indicati numele, prenumele, adresa acestora, precum si împrejurările cunoscute de catre acestia.

Daca ma puteti ajuta va rog....