avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contari - reziliere ctr leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contari - reziliere ctr leasing

buna
am o societate care anul trecut a luat in leasing un vagon de tir si a achitat ratele pana in aug 2009 dupa care a inapoiat vagonul si a reziliat ctr de leasing.
vagonul a fost achizitionata din Austria care atunci cand la luat sa intocmit un contract de leasig la care sa platit si un avans, urmat de ratele lunare, iar acum cand a predat vagonul inapoi sa intocmit o factura in rosu cu diferenta care a mai ramas de plata.

as vrea sa stiu operatiunile contabile care treb sa le fac

multumesc mult
Cel mai recent răspuns: miraj , utilizator 17:48, 5 Noiembrie 2009
1. 167 = 213 cu sold 167 (echivalent sold rate in euro x curs de la data inreg in conta a utilajelor)

2. 2813 = 213 cu amortizarea aferenta

3. 6583 = 213 cu dif dintre sold 213 si sold 167+2813
sau 213 =7583 cu dif dintre sold ct. 167+2813-213
_________________
problema e daca valoarea contului 6583 este deductibil?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Epava-leasing cimpazu cimpazu Buna ziua, am si eu o nelamurire: am o masina in leasing financiar. masina a fost lovita dauna totala. firma de leasing a fost despagubita de asigurarea sa ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile contract novatie adina_beb adina_beb Buna ziua Societatea la care lucrez a incheiat un contract de novatie cu o alta societate pentru un autoturism si nu stiu care sunt inregistrarile contabile ... (vezi toată discuția)
Contract novatie camicami camicami Un leasing financiar inheiat in 19.05.2008(un autoturism) a fost cedat in 01.12.2009, printr-un contract de novatie, unei alte societati,cu acordul societatii ... (vezi toată discuția)