Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Preluare atribuții pentru perioada CO
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Preluare atribuții pentru perioada CO

Bună ziua,
Este legală o dispoziție emisă către un funcționar public, prin care acestuia îi sunt delegate și atribuțiunile de serviciu ale secretarei (pentru perioada în care aceasta este în CO și/sau pentru zilele pe care le recuperează pentru asigurarea permanenței) ? Menționez că secretara este personal contractual, nu funcționr public.
Dacă da, funcționarul trebuie să beneficieze de un supliment la salariu?
Vă mulțumesc
Nu beneficiaza nimeni de niciun supliment, din pacate asa se obisnuieste, dvs. inlocuiti colegul, iar acesta la randul sau va inlocuieste pe dvs. in perioada cand lipsiti de la serviciu. Daca e dispozitie scrisa aceasta se aduce la indeplinire.