Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Verificare gaze / senzori si electrovalva
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Verificare gaze / senzori si electrovalva

Buna seara,

Ma confrunt cu o problema la nivel de asociatie de prorietari. Verificarea la conducta de gaze trebuie facuta dar trebuie sa existe senzori si electrovalva.
Teava de gaze este comuna..unde pun sensorul? Am gasit firme care nu mai vor sa puna senzor si electrovalva in apartament...ci doar senzor in casa si electrovalva pe coloana blocului (sunt 3 coloane...3 electrovalve) cu cabluri trase..etc.

Pretul este acelasi (din ce am gasit) dar tot aud zvonuri ca sunt asociatii la care s-a oprit furnizarea de gaze pana nu exista electrovalva la coloana comuna.

Ce sa aleg?

Merci
mihaela_2013, utilizator
mihaela_2013, cum ati rezolvat? Si noi ne confruntam cu aceeasi problema. Suntem obligati sa alegem aceeasi solutie.

As dori daca puteti sa imi trimiteti in privat, cei din Bucuresti care au efectuat revizia de gaze recent, contactele firmelor cu care au realizat lucrarile de montare senzori si autorizare.

Multumesc!
Atentie!

Inainte de a trece la montarea senzorilor, interesati-va la ANRE daca, cu adevarat, este obligatorie montarea lor, caci, mai nou, umbla vorba ca ANRE se delimiteaza de aceasta pretentie a firmelor.
am citit si eu...aici [ link extern ]

si aici : [ link extern ]

Astfel, în acest context, considerăm că, în situaţia în care instalaţia de utilizare a gazelor naturale a fost proiectată, executată, recepţionată şi pusă în funcţiune anterior intrării în vigoare a prevederilor Normelor Tehnice pentru proiectarea, executarea şi exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, aprobate în Ordinul MEC nr. 58/2004, precum și a Normelor tehnice şi, în prezent, nu sunt efectuate modificări față de documentația tehnică inițială, operatorul economic autorizat ANRE care efectuează verificarea şi/sau revizia tehnică analizează situaţia locală şi decide, în consecinţă, dacă respectiva instalație de utilizare funcționează în condiții de siguranță, luând în considerare prevederile legale în baza cărora a fost întocmită și avizată documentația inițială.

deci daca ai instalatie veche de cand blocul..dar geam termopan esti fortat sau nu?