Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Santaj
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Santaj

Bună seara,
Poate fi considerat santaj dreptul unui consumator de a cere despăgubiri pentru un produs neconform, in situația in care il informeaza pe reclamat ca in cazul umui răspuns nefavorabil va depune plângere la OPC si va mediatiza aceasta nemulțumire?
Nu e santaj, ANPC nu e o gasca de batausi. E dreptul consumatorului sa faca reclamatie si chiar trebuie sa incerce sa se inteleaga comerciantul inainte de a-l reclama. Faptul ca aminteste de ANPC e, asa cum ati zis, o informare care, dupa caz, poate responsabiliza comerciantul. Reclamatie nu inseamna automat si sanctiune, poate pretentiile clientului sunt nejustificate.

Cu mediatizarea cred ca raspunsul e Depinde, in functie de cat de (ne)justificata e pretentia consumatorului - daca produsul e conform probabil ca ar putea fi considerat santaj dar mai bine intrebati pe forumul Drept penal.
www.avocatnet.ro/content/for...
~ Conținut șters la cerere ~