Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... urgent/ o pãrere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

urgent/ o pãrere

1. s-a facut convocare la conciliere directa in luna februarie a acestui an. Trimis cu posta cu confirmare de primire. Deoarece nu s-au prezentat am introdus intii cerere pt somatia la plata. Deoarece a fost respinsa, acum pe calea dreptului comun pot depune ca dovada de chemare la conciliere vechea convocare pentru a nu mai face alta?

2. Daca am facut o convocare la conciliere dar plicul a ajuns inapoi cu mentiunea societate desfiintata il mai pot depune ca proba a convocarii? Se pune in discutie exceptia de precaritate?
mihail2005

michi, utilizator
1. da
2. convocarea la conciliere trebuie sa fi fost primita de cealalta parte. la art. 720/1/5c.pr.civ. se face referire la "data primirii convocarii" de catre debitor.
se va invoca exceptia prematuritatii introducerii actiunii.

va sugherez sa faceti demersuri la registrul comertului pentru aflarea sediului. daca nu mai este valabil si suma datorata este peste 3.000 de euro, va recomand sa cereti falimentul debitoarei, conform legii 64/1995.
romibaro, utilizator
daca anterior de introducerea cererii pt somatie la plata am făcut o convocare la conciliere, tot cu plic returnat cu mentiunea societate desfiintată, dar debitoarea s-a prezentat in instantă fiind citată la acea adresa care figura ca firma s-a desfiintat, pot depune ca proba hotărirea din care reiese că debitoarea a fost citată cu acele date spuse de noi si s-a prezentat la proces?

care este art din lg.64/2005 prin care pot face cerere de faliment al debitoarei?
art. 36 din Legea 64/1995.
referitor la convocarea la conciliere, pentru formularea cererii de deschidere a procedurii falimentului nu este necesara. :)

daca anterior de introducerea cererii pt somatie la plata am făcut o convocare la conciliere, tot cu plic returnat cu mentiunea societate desfiintată, dar debitoarea s-a prezentat in instantă fiind citată la acea adresa care figura ca firma s-a desfiintat, pot depune ca proba hotărirea din care reiese că debitoarea a fost citată cu acele date spuse de noi si s-a prezentat la proces?

care este art din lg.64/2005 prin care pot face cerere de faliment al debitoarei?

Hotararea in care s-a consemnat prezenta acestuia la judecata cu toate ca citatia s-a intors cu mentiunea societate desfiintata face dovada ca societatea inca primeste toate comunicarile la adresa respectiva. Totusi asa cum a spus si colegul afla adresa de la Reg Comertului iar in cazul in care firma e in faliment sa te inscrii in masa credala
Am si eu cateva intrebari. Le postez aici pentru a nu mai deschide un topic nou:

Detin, in localitatea de domiciliu, un magazin alimentar pe persoana fizica (un P.F.) de care nu m-am mai ocupat de vreo luna de zile din anumite motive. Nu am reusit sa il lichidez la Fisc deoarece nu mai am actele de inregistrare, acestea ramanand la sotul meu (cu care sunt in divort). Cum pot sa lichidez magazinul daca nu mai detin actele?
De asemenea, din cate am inteles, sotul meu s-a ocupat in continuare de magazin fara acordul meu , iar acum vrea sa depuna o reclamatie la Autoritatea Fiscala cum ca magazinul a functionat in lipsa mea, acest lucru fiind ilegal. Care ar fi consecintele? Ar putea fi luat in considerare de catre cei de la Fisc? Si ce as putea sa fac eu?
Sper sa ma fi exprimat destul de coerent si sa ma fi facut inteleasa.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.