avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare donatie

Va rog sa-mi spuneti daca o donatie se poate contesta in urmatorul caz:

Locuiesc intr-un apartament cu 4 camere din care am cumparat 1/2 parte cu act de vanzare-cumparare in timpul vietii tatalui meu (mama a decedat dinainte).
Tot in timpul vietii tatalui meu, acesta a facut act de donatie pe cealalta 1/2 parte fratelui meu care nu sta in imobil.

Anul acesta in ianuarie tatal meu a decedat. (in timpul vietii a locuit in acelasi imobil cu 4 camere cu mine)

CF-ul specifica 1/2 mie cu act de vanzare-cumparare si 1/2 fratelui meu cu act de donatie.

Intrebarea mea este daca donatia se poate ataca?
Ca in acest fel si eu sa benefiziez de jumatate din acel 1/2 parte?

Multumesc frumos.
Teoretic se poate face ceva ceva, insa eu cred ca ce a facut tatal dvs este corect si echitabil, in sensul ca a dorit sa echilibreze situatia anterioara.
Donatia poate "fi contestata" (adica supusa reductiunii), numai daca s-ar fi incalcat rezerva succesorala a dvs, de 1/2.
Mai exact, daca prin acel act de donatie, tatal dvs i-ar fi lasat tot fratelui.
Insa nu e cazul.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire - contestare contract intretinere vydy_remus vydy_remus Buna ziua, Bunicii aveau 3 proprietati: o curte cu 2 case si 2 terenuri (unul de 6000mp si altul de 4000mp). Bunicul a decedat acum 25 de ani iar ... (vezi toată discuția)
Succesiune PG67 PG67 Speta: Unul dintre parinti decedat in urma cu 23 de ani! Dezbatut succesiunea intre parintele mostenitor si frati (2) Unul dintre frati a renuntat la partea ... (vezi toată discuția)
Mostenire ContSters139791 ContSters139791 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Tatal meu a decedat. Bunica paterna mi-a instrainat apartamentul sau in timpul vietii printr-un contract ... (vezi toată discuția)