Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sponsorizare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sponsorizare

As dori sa stiu conform carei legi se fac sponsorizarile si daca cei care le fac au
vreun avantaj. ( in cazul in care sponsorizez un bal al bobocilor este valabila legea de mai sus?)
Este legea nr.32/1994 privind sponsorizarea.
Sponsorizarile sunt considerate cheltuieli nedeductibile la calculul bazei de impozitare, insa ele sa scad din impozitul pe profit al firmei in urmatoarele limite:
minim(3 la mie din cifra de afacere, 20% din impozit pe profit). In cazul in care suma alocata pt. sponsorizare se incadreaza in limita, este avantajos sa sponsorizati (in loc sa platit impozit catre stat, o puteti folosi pentru a sponsoriza entitati care merita).