Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INCALCARE DREPT PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INCALCARE DREPT PROPRIETATE

Stra-stra bunicul meu a fost proprietarul integului teren al cimitirului Ungureni din Craiova. In anul 1874 stra-stra bunicul meu a donat terenul Primariei Craiova, ca pe acest teren sa se faca cimitirul Ungureni, iar in schimbul acestei donatii, Primaria Craiova a donat stra-stra bunicului meu, stra-bunicului meu si fratelui stra-bunicului meu 10 locuri de veci. Nu inteleg de ce aceste locuri de veci nu sunty considerate ca proprietate a lor, de vreme ce au fost donate de Primaria Craiova, stramosilor mei si sunt considerate ca nu sunt proprietate lor, si ca ei sunt concesionari. Acest lucru este deosebit de grav, este o incalcare grava a proprietatii, e ca si cand eu as sta in casa mea si as platie chirie statului. Mai am si alta situatie in cimitirul Bellu Catolic, unde pe timpuri locurile au fost cumpare de familia mea, si acum sunt considerate concesiuni, Nu este corect acest lucru. E o lege tampita care nu tine cont de faptul ca nu toate locurile de veci sunt concesiuni, unele au fost cumparate de oameni sau donate de primarie, si in cazul acestor locuri de veci urmasii nu ar trebuie sa plateasca concesiunea, Dumnevoastra ce parere aveti?
Buna ziua,
Pentru locurile de veci din Cimitirul din Craiova va sfatuiesc sa dati in judecata administratorul cimitirului pentru a va emite un titlu de proprietate. daca aveti inscrisuri care sa dovedeasca cele spuse de dumneavoastra.
De ce sa-mi emita titlu de proprietate, daca eu am act de la Primarie din 1968, in care se arata ca Primaria a donat acele locuri celor 3 stramosi ai mei. Pai daca le-a donat donatie sa fie, deci prin donatie se transmite dreptuld e proprietate nu de concesiune. DAR DIN CAUZA unei legi imbecile, acum toate locurile de veci sunt considerate concesiuni, nu proprietati, legea e de-a dreptul idioata. Dumneavoastra ce parere aveti?