avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Angajare zilieri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Angajare zilieri

Buna ziua, sunt presedintele asociatiei de proprietari bloc D21, Bucuresti, ma intereseaza daca pot angaja zilieri pentru efectuarea unor munci necalificate(curatarea su igienizarea ghenelor, subsol, scari).Legea nu este clara daca avem voie sa angajam.
Cu stima,
Ionel Gherghe,
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:44, 24 Mai 2017
mai nou, asta e singura forma de angajare.
@exmobi legea privind activitatea zilierilor si normele de aplicare sunt, chiar, foarte clare: zilierii n-au ce cauta la asoc prop.
Mai nou s-a prelungit durata activitatii zilierilor doar pentru cativa beneficiari, iar faza cu "singura forma de angajare" cred ca este o gluma a lui @amvirdan.
Exista disp L nr. 277/2013 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri,publicata in M.Of. nr. 661 din 29.10.2013,care prevede
1. La articolul 1, litera b) se modifică şi va avea următorul cuprins:

„b)beneficiar de lucrări, denumit în continuare beneficiar – persoana fizică, persoana juridică, persoana fizică autorizată şi întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale, întreprinderii familiale, pentru care zilierul execută activităţi necalificate cu caracter ocazional;“.

Legiutorul a prevazut ca beneficiarul prestatiei zilierului poate fi printre altele si persoana juridica -care poate fi inclusiv asociatia de proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatia de proprietari poate angaja zilieri eliasav eliasav Asociatia de proprietari poate angaja zilieri pentru executarea unor lucrari ocazionale? Exemplu: zugravirea scarii blocului. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Angajare zilieri vioricanegulescu vioricanegulescu Buna ziua.In comertul ambulant desfasurat la targuri si expozitii pot angaja zilieri pe post de vanzator tinind cont ca am nevoie de vanzator de 5 sau 10 zile ... (vezi toată discuția)
Contract de prestari servicii serbananca2000 serbananca2000 Daca am o societate a carei activitate principala: Cod CAEN 7311- activitati ale agentiilor de publicitate, si am incheiate contracte de prestari servicii cu ... (vezi toată discuția)