Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Angajare zilieri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Angajare zilieri

Buna ziua, sunt presedintele asociatiei de proprietari bloc D21, Bucuresti, ma intereseaza daca pot angaja zilieri pentru efectuarea unor munci necalificate(curatarea su igienizarea ghenelor, subsol, scari).Legea nu este clara daca avem voie sa angajam.
Cu stima,
Ionel Gherghe,
mai nou, asta e singura forma de angajare.
@exmobi legea privind activitatea zilierilor si normele de aplicare sunt, chiar, foarte clare: zilierii n-au ce cauta la asoc prop.
Mai nou s-a prelungit durata activitatii zilierilor doar pentru cativa beneficiari, iar faza cu "singura forma de angajare" cred ca este o gluma a lui @amvirdan.
Exista disp L nr. 277/2013 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri,publicata in M.Of. nr. 661 din 29.10.2013,care prevede
1. La articolul 1, litera b) se modifică şi va avea următorul cuprins:

„b)beneficiar de lucrări, denumit în continuare beneficiar – persoana fizică, persoana juridică, persoana fizică autorizată şi întreprinzătorul persoană fizică titular al întreprinderii individuale, întreprinderii familiale, pentru care zilierul execută activităţi necalificate cu caracter ocazional;“.

Legiutorul a prevazut ca beneficiarul prestatiei zilierului poate fi printre altele si persoana juridica -care poate fi inclusiv asociatia de proprietari