avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 56 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 56 codul muncii

Am iesit la pensie limita de varsta la 64ani cu reducerea varstei de pensionare grupa munca si cand a venit decizia de pensie contractul meu de munca a incetat.Am dreptul sa ma angajez ca pensionar si fac un nou contract de munca .Cand implinesc 65 ani barbat art 56 CM imi desface noul contractul de munca de drept???
Ultima modificare: Vineri, 26 Mai 2017
boarcornel, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:21, 26 Mai 2017
In situatia dvs , puteti cumula pensia cu salariul .

La implinirea varstei de 65 de ani , c.i.m. nu mai are cum sa inceteze in baza art.56 C.mun., intrucat dvs aveti deja calitatea de pensionar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! sunt femeie, am 62 ani împliniți in februarie 2024, ... Golf4.2000 Golf4.2000 Bună ziua! Sunt femeie, am 62 ani împliniți in februarie 2024, sunt pensionara la limita de vârstă ( pt.ca am avut grupa ) din 2020. După ce am ieșit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am 62 de ani si sunt angajat la primarie contractual ... adi58 adi58 Buna ziua, Am 62 de ani si sunt angajat la primarie contractual pe post de referent I A. Am depus actele de pensionare cu reducerea virstei standard de ... (vezi toată discuția)
Cerere de încetare contract pentru pensionare MIRELAIONICA MIRELAIONICA Bună ziua, am o cerere de pensionare a unui salariat cu data de 01.11.2011, trebui să ţin cont de ceva anume????? (vezi toată discuția)