Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 56 codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 56 codul muncii

Am iesit la pensie limita de varsta la 64ani cu reducerea varstei de pensionare grupa munca si cand a venit decizia de pensie contractul meu de munca a incetat.Am dreptul sa ma angajez ca pensionar si fac un nou contract de munca .Cand implinesc 65 ani barbat art 56 CM imi desface noul contractul de munca de drept???
boarcornel, utilizator
In situatia dvs , puteti cumula pensia cu salariul .

La implinirea varstei de 65 de ani , c.i.m. nu mai are cum sa inceteze in baza art.56 C.mun., intrucat dvs aveti deja calitatea de pensionar.