Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare suma de la angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare suma de la angajat

Buna ziua,
Un angajat al unei socieati si-a insusit o anumita suma de bani pe care a incasat-o de la diversi clienti.
Recunoscand-si fapta si pentru a nu se depune plangere penala impotriva sa, vrea sa restituie sumele si sa semneze o nota de constatare si evaluare a pagubei prin care sa se ajunga la un acord de compensare cu suma pe care angajatorul trebuie sa o achite salariatului, astfel incat acesta la primirea salariului sa depuna la casieria societatii banii respectivi.
O astfel de abordare a situatiei ar putea constui o problema de o anumita natura, tinand cont ca s-ar trece peste prevederi ale codului muncii referitoare la termenul de 30 zile in care se recupereaza banii sau cea a faptului ca s-ar plati mai mult de o treime din salariu?
multumesc.
Nu constituie nicio problema situatia mentionata de dvs.

Prejudiciul cauzat poate fi acoperit de catre salariat , de bunavoie, integral sau in rate conform intelegerii cu angajatorul.
Va multumesc tare mult pentru raspuns!