Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Centura de siguranta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Centura de siguranta

Daca pasagerul din dreapta,din fata, nu poarta centura ,cine plateste amenda: soferul sau pasagerul?
Imi puteti arata si legea?
pieptar, utilizator
Procesul verbal se întocmește pe pasager, care bineînțeles va și plati amenda. Cadrul legal: art. 36 (1) și art. 99 (8) din OUG 195/2002 actualizata (Codul Rutier).