Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Centura de siguranta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Centura de siguranta

Cine plateste amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta a pasagerului din dreapta sau a celor de pe bancheta din spate a autoturismului?
Pasagerii, conform prevederilor art. 99/1, pct. 8 din Codul rutier.
Cel in cauza cu exceptia minorilor pt care platesc tutorii lor.