Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Incredibil ce face BNR!!!!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Incredibil ce face BNR!!!!!

Am fost ieri la banca unde firma mea are cont. Mi s-a spus ca trebuie sa semnez un formular prin care sa certific ca nu am activitate politica!
Ca nu sunt - sau ca sunt - implicat politic. Ca asta cere BNR si daca nu fac asta imi blocheaza contul.
Asa ceva mi se pare INADMISIBIL. Este o neobrazare fara de margini ca o banca, fie ea si BNR, sa ma puna pe mine - si pe altii, banuiesc, sa dam declaratii despre o chestie care nu ii priveste. Ce treaba are firma mea cu activitatea mea politica?
Apropo, nu am nici o activitate politica, mi-e sila de toti politicienii dar nu mi se pare corect ca BNR sa se bage in viata mea.
Ceva de bine pentru firme n-ar face!
Costica33, utilizator
Este vorba de punerea in aplicare a Regulamentului BNR nr. 9/2008 privind cunoasterea clientelei in scopul prevenirii spalarii banilor si finantarii terorismului .
[ link extern ] /
traim in Romania.orice este posibil
Mie mi se pare o masura normala si care trebuia pusa in practica de mai mult timp , dar mai bine mai tarziu decat niciodata !

Daca era pusa in practica , poate ca si veniturile pe care le-au avut unii din vanzari anterioare ar fi fost mai mititele sau nesemnificative , iar politicienii nu ar fi " uitat " sa treaca unele sume , si nici nu ar fi luat credite fara acoperire pe care bancile s-au grabit sa le rescadenteze !

Si eu am semnat un astfel de document si nu mi s-a parut o masura deplasata .
Chiar este o mare '' prostie '' !!!!!!!!!!!!
Cine vrea sa '' sponsorizeze '' un partid sau o grupare '' terorista ''
nu cred ca poate fi atat de '' idiot '' sa treaca banii aia prin banca !!!
Stie si un copil de scoala primara ca '' circuitul '' banilor este
supravegheat strict mai ales intr -o tara ca Romania !!!!

Banii '' negrii '' pentru '' terorism '' si '' politica '' sunt adesea '' rulati '' prin banci situate in tari care nu isi ''' baga '' nasul in
conturile oamenilor sau companiilor !!!!!!!!!!!!
Aici ma refer la '' celebrele '' paradisuri fiscale !!!!!!!!!!
Unele '' banci '' aparent curate sunt '' controlate '' din ' umbra ''
prin interpusi chiar de capii unor organizatii mafiote sau teroriste !!!!

NU VA mai '' bateti '' capetele fara rost !!!!
Cine vrea sa '' cumpere '' protectie politica o face fara prea mare '' efort ''''''' !!!!!!!!!!!!!!!