avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Incredibil ce face BNR!!!!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Incredibil ce face BNR!!!!!

Am fost ieri la banca unde firma mea are cont. Mi s-a spus ca trebuie sa semnez un formular prin care sa certific ca nu am activitate politica!
Ca nu sunt - sau ca sunt - implicat politic. Ca asta cere BNR si daca nu fac asta imi blocheaza contul.
Asa ceva mi se pare INADMISIBIL. Este o neobrazare fara de margini ca o banca, fie ea si BNR, sa ma puna pe mine - si pe altii, banuiesc, sa dam declaratii despre o chestie care nu ii priveste. Ce treaba are firma mea cu activitatea mea politica?
Apropo, nu am nici o activitate politica, mi-e sila de toti politicienii dar nu mi se pare corect ca BNR sa se bage in viata mea.
Ceva de bine pentru firme n-ar face!
Ultima modificare: Miercuri, 23 Septembrie 2009
Costica33, utilizator
Cel mai recent răspuns: Amiserv , utilizator 12:55, 13 Octombrie 2009
Este vorba de punerea in aplicare a Regulamentului BNR nr. 9/2008 privind cunoasterea clientelei in scopul prevenirii spalarii banilor si finantarii terorismului .
[ link extern ] /
traim in Romania.orice este posibil
Mie mi se pare o masura normala si care trebuia pusa in practica de mai mult timp , dar mai bine mai tarziu decat niciodata !

Daca era pusa in practica , poate ca si veniturile pe care le-au avut unii din vanzari anterioare ar fi fost mai mititele sau nesemnificative , iar politicienii nu ar fi " uitat " sa treaca unele sume , si nici nu ar fi luat credite fara acoperire pe care bancile s-au grabit sa le rescadenteze !

Si eu am semnat un astfel de document si nu mi s-a parut o masura deplasata .
Chiar este o mare '' prostie '' !!!!!!!!!!!!
Cine vrea sa '' sponsorizeze '' un partid sau o grupare '' terorista ''
nu cred ca poate fi atat de '' idiot '' sa treaca banii aia prin banca !!!
Stie si un copil de scoala primara ca '' circuitul '' banilor este
supravegheat strict mai ales intr -o tara ca Romania !!!!

Banii '' negrii '' pentru '' terorism '' si '' politica '' sunt adesea '' rulati '' prin banci situate in tari care nu isi ''' baga '' nasul in
conturile oamenilor sau companiilor !!!!!!!!!!!!
Aici ma refer la '' celebrele '' paradisuri fiscale !!!!!!!!!!
Unele '' banci '' aparent curate sunt '' controlate '' din ' umbra ''
prin interpusi chiar de capii unor organizatii mafiote sau teroriste !!!!

NU VA mai '' bateti '' capetele fara rost !!!!
Cine vrea sa '' cumpere '' protectie politica o face fara prea mare '' efort ''''''' !!!!!!!!!!!!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O banca solicita copie ci pentru fiecare client care depune orice suma intr-un cont tert, cat de legala este aceasta practica? floraur floraur De cate ori ajung la ING, ma lovesc de aceasta practica pacatoasa. Nu am avut niciodata nicio tangenta cu aceasta banca, insa, de fiecare data mi se solicita ... (vezi toată discuția)
Cont banca transilvania blocat alexarpad2003 alexarpad2003 Salutare, Ieri (24.08.2015) am facut doua transferuri bancare catre o firma ce vinde moneda virtuala BITCOIN, mentionez faptul ca am mai facut fara nici o ... (vezi toată discuția)
'' criza economica '' sau '' razboi economic '' ? Amiserv Amiserv MA ia durerea de cap rau , rau de TOT cand deschid radioul , televizorul , ziarul si vad := > CRIZA ECONOMICA ... (vezi toată discuția)