Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... Taxe pentru romanii din Italia
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

Taxe pentru romanii din Italia

Buna ziua.Eu si sotul meu locuim si muncim in Italia.Aud vorbindu-se tot mai des ca se vor pune taxe per veniturile castigate in Italia,dar nu am inteles prea bine.Imi puteti explica mai exact despre ce este vorba?Multumesc
Buna dimineata!
Daca sunteti rezidenti in Italia si obtineti venituri aici, anual trebuie depusa o declaratie de venituri (Dichiarazione dei redditi). In baza acesteia se calculeaza impozitul datorat statului italian, sau in functie de deducerile fiscale , statul trebuie sa va restituie o parte din impozit.
Daca ati achitat impozit in Italia, dar aveti si proprietati sau alte bunuri in Romania, trebuie sa depuneti la fiscul roman o declaratie pentru stabilirea rezidentei fiscale.
Exista un acord incheiat intre statele membre UE prin care, pe baza acestei declaratii se stabileste rezidenta fiscala si se evita dubla impunere.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal