Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cetatenia italiana---avantaje-dezavantaje!!!!
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cetatenia italiana---avantaje-dezavantaje!!!!

Buna seara! Sunt in Italia de 9 ani , si ma cam bate gandul de a cere cetatenia italiana, dar as avea niste intrebari: de ex. care sunt avantajele cetateniei italiene, inafara de dreptul la vot. Sunt ceva avantaje legate de pensie, de ex daca m-as intoarce in RO , statul italian in momentul iesirii la pensie vireaza pensia cuvenita in RO? Care este perioada in care statul italian da un raspuns cererii?
cred ca trebuie sa intrebati un avocat din italia, mai sigur.
@marius873
In ceea ce priveste avantajele cetateniei italiene depinde foarte mult de diferentele pe care le faceti personal intre cele doua experiente pe care le aveti deja. Cititi cateva opinii aici: [ link extern ] /
Referitor la avantajele legate de pensie, contributiile facute in cele doua state se vor cumula in momentul in care veti implini varsa de pensionare
Aveti detalii in urmatoarele linkuri:
Pag. 34: [ link extern ]
www.avocatnet.ro/content/for...
[ link extern ]
L.C.
Atat italia cat si Romania sunt tari apartinand UE. Oricum atunci cand obtineti cetatenia italiana nu o pierdeti pe cea romana. Avantaje deosebite nu aveti, poate doar faptul ca daca doriti sa vizitati tari precum USA, nu aveti nevoie de viza (se pune pe aeroport)...altfel..colegul v-a dat link-urile pentru pensie....
Chiar ma dezamagiti..... va ganditi deja la pensie...... chiar si cetatean roman fiind puteti beneficia la timpul potrivit de pensia europeana. Avantaje sunt chiar mai multe decat va puteti imagina. Intrebarea e daca meritati sa primiti cetatenia italiana pt ca trebuie indeplinite conditii deloc usoare. e nevoie de rabdare , munca in regula si chiar calitati. Si chiar meritati sa va spun ca eu am obtinut.o si sa va fac in ciuda. E nevoie de curaj, hotarare,si sa stii ce vrei.
buna ziua sunt avocat italian. nu va trebuie decat documentele cerute, alte calitati, sincer, in afara de a nu fi comis infractiuni (conform cazierului)...documentele cerute sunt acestea

All'atto della presentazione dell'istanza devono essere presentati i seguenti documenti:
 Modulo di domanda compilato in tutte le sue parti, completo di firme e con marca da bollo da € 14.62
 Estratto dell'atto di nascita legalizzato munito di traduzione legalizzata.
 Certificato penale del paese di origine (e degli eventuali Paesi terzi di residenza) legalizzato e munito di traduzione legalizzata.
 Certificato storico di residenza.
 Stato di famiglia.
 Dichiarazioni dei Redditi relative ai 3 anni antecedenti la presentazione della domanda.
 Certificato del casellario giudiziale e dei carichi pendenti in Italia
 Eventuale copia autenticata della dichiarazione di status di rifugiato
 Eventuale dichiarazione di discendenza da cittadino italiano
 Eventuale sentenza di adozione
 Fotocopia di un documento in corso di validità.
 Fotocopia del Permesso di Soggiorno o attestazione di soggiorno per comunitari.
 Ricevuta del versamento del contributo di 200 € (come da facsimile riportato all'interno del modulo di domanda)

Della domanda e di tutti i documenti deve essere portata anche una fotocopia

deci, asa cum v-am spus, avantajele sau dezavantajele...vi le-am expus deja.
in ce priveste pensia, in baza contributtilor platite in ambele tari, se va aplica sistemul "pro-rata".. studiati link-ul si vedeti unde va incadrati....succes