avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea pensiei la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea pensiei la limita de varsta

Buna seara,la inplinirea varstei de 65 ani(barbat)s-a depus cerere la casa de pensii ptr trecerea de la pensia anticipata la pensia la limita de varsta.Cerera a fost depusa in decembrie 2016,iar decizia a fost emisa in mai 2017.Pensia era in mai 2017 -1075 avand punctaj de 1,17.Pe noua decizie pensia este 1042(cu 33 lei mai mica,dar tot in noua decizie pensia de 1042 este calculata la un punct de pensie vechi -871,7 lei si nu la 917,5 punct de pensie nou.Sub punctul de pensie de 871,7 lei in noua decizie scrie un punctaj le 1,19(mai mare decit 1,17 cel vechi deoarece s-a adaugat un stagiu asimilat-armata) si o corectie de 0,07 . Ce inseamna acea corectie? Este normal ca decizia emisa in mai 2017 sa foloseasca un punct de pensie vechi(mentionez ca atunci cand s-a depus cererea in dec 2016 punctul de pensie era 871,7)Deci din noua decizie punctajul este un pic mai mare,dar punctul de pensie la care s-a calculat pensia este unul vechi 871,7 si nu cel nou.Ce reprezinta acea corectie de 0,07? Poate ma poate lamuri cineva. Va multumesc anticipat ptr raspuns.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:26, 31 Mai 2017
Pensia a fost pusa in plata incepand cu luna decembrie 2016.
La acel moment valoarea punctului de pensie( pe anul 2016) era de 871,7
Incepand cu ianuarie 2017 cuantumul pensiei va fi calculat la valoarea punctului de pensie de 917,5.
Aveti diferente de primit incepand cu luna decembrie 2016.
Trebuia sa postati toate cifrele de dupa virgula(5).
Postati tot ce scrie in legatura cu termenul de-o corectie de 0,07.
Nu poate fi 0,07
Atunci calculele ar fi 1,17xxx+0,07=1,24xxx

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie - din ianuarie 2017 Gabi-007 Gabi-007 Buna seara, Am o problema legata de calculul pensiei tatalui meu si vreau sa fiu sigur ca il informez corect si anume: Pensia lui bruta - in luna dec. ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta buiavasi buiavasi Buna seara! As dori sa ma lamuriti si pe mine referitor la urmatoarea situatie:este vorba de tatal meu, pensionat medical in 2002, iar in 2011, pensia de ... (vezi toată discuția)
Indicele de corectie fanfan67 fanfan67 am primit pensia de invaliditate luna aceasta doar marita cu acel procent de 3;70 fara indicele de corectie am iesit in anul 2012 la pensie de invaliditate eu ... (vezi toată discuția)