Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcularea pensiei la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcularea pensiei la limita de varsta

Buna seara,la inplinirea varstei de 65 ani(barbat)s-a depus cerere la casa de pensii ptr trecerea de la pensia anticipata la pensia la limita de varsta.Cerera a fost depusa in decembrie 2016,iar decizia a fost emisa in mai 2017.Pensia era in mai 2017 -1075 avand punctaj de 1,17.Pe noua decizie pensia este 1042(cu 33 lei mai mica,dar tot in noua decizie pensia de 1042 este calculata la un punct de pensie vechi -871,7 lei si nu la 917,5 punct de pensie nou.Sub punctul de pensie de 871,7 lei in noua decizie scrie un punctaj le 1,19(mai mare decit 1,17 cel vechi deoarece s-a adaugat un stagiu asimilat-armata) si o corectie de 0,07 . Ce inseamna acea corectie? Este normal ca decizia emisa in mai 2017 sa foloseasca un punct de pensie vechi(mentionez ca atunci cand s-a depus cererea in dec 2016 punctul de pensie era 871,7)Deci din noua decizie punctajul este un pic mai mare,dar punctul de pensie la care s-a calculat pensia este unul vechi 871,7 si nu cel nou.Ce reprezinta acea corectie de 0,07? Poate ma poate lamuri cineva. Va multumesc anticipat ptr raspuns.
Pensia a fost pusa in plata incepand cu luna decembrie 2016.
La acel moment valoarea punctului de pensie( pe anul 2016) era de 871,7
Incepand cu ianuarie 2017 cuantumul pensiei va fi calculat la valoarea punctului de pensie de 917,5.
Aveti diferente de primit incepand cu luna decembrie 2016.
Trebuia sa postati toate cifrele de dupa virgula(5).
Postati tot ce scrie in legatura cu termenul de-o corectie de 0,07.
Nu poate fi 0,07
Atunci calculele ar fi 1,17xxx+0,07=1,24xxx