Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere - detalii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere - detalii

buna ziua

sunt novice in detalii prinvind contractul de munca si doresc sa ma ajutati

lucrez intr-un domeniu de retail cu aproximativ 500 de oameni si pe departamentul meu sunt 5 posturi din care directorul m-au anuntat ca vor ramane 3 si vor trebui 2 persoane fie sa se mute pe alt departament...fie "alta solutie - oferta"

sub nicio o forma i-am spus ca nu doresc sa ma mut sa fac altceva decat ce am facut eu, respectiv domeniul pe care am terminat facultatea pentru ca nu se mai regaseste in nici un alt departament

va pot oferi cateva detalii

1. CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCÃ (din 2007)
2. perioada: nedeterminată
3.

Alte clauze:

a) perioada de proba este de 30 zile calendaristice de la data inceperii activitatii.
b) perioada de preaviz , in cazul concedierii, este 20 de zile lucratoare conform Codului Muncii.
c) perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice, conform Legii nr. 53/2003 - Codul Muncii;

Drepturi si obligaţii generale ale părţilor
1. Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi :

a) dreptul la salarizare pentru munca depusa ;
b) dreptul la repaus zilnic si saptamanal ;
c) dreptul la concediu de odihna anual ;
d) dreptul la egalitate de sanse si de tratament ;
e) dreptul la securitate si sanatate in munca ;
f) dreptul la formare profesionala, in conditiile actelor aditionale, precum si alte drepturi recunoscute in baza art. 39 pct. (1) din Legea nr. 53 /2003.

2. Salariatului ii revin , in principal , urmatoarele obligaţii :

a) obligatia de a realiza norma de munca sau, dupa caz, de a indeplini atributiile ce ii revin conform fisei postului;
b) obligatia de a respecta disciplina muncii si regulile de comportament profesional stabilite in Regulamentul de Ordine Interioara;
c) obligatia de fidelitate fata de angajator in executarea atributiilor de serviciu;
d) obligatia de a respecta masurile de securitate si sanatate a muncii in unitate;
e) obligatia de a respecta secretul de serviciu;
f) obligatia de a permite societatii prelucrarea datelor cu caracter personal in interesul desfasurarii activitatii societatii conform Legii 677/2001.

3.Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi :

a) sa stabileasca organizarea si functionarea societatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
d) sa exercite controlul asupra modului de indeplinire a sarcinilor de serviciu ;
e) sa constate savarsirea abaterilor disciplinare si sa aplice sanctiunile corespunzatoare potrivit legii, Regulamentului Intern .

Angajatorului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:
a) sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractele individuale de munca din contractul colectiv de munca si din lege ;
b) sa asigure permanent conditii tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa informeze salariatul asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
d) sa elibereze, la cerere toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
e) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatului, conform prevederilor Legii 677/2001.

Dispozitii finale

Prevederile prezentului contract individual de munca se completeaza cu dispozitiile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii cu modificari ulterioare si ale contractului colectiv de munca aplicabil incheiat la nivelul angajatorului/grupului de angajatori/ramurii/national, inregistrat sub nr. ......../......... la Directia generala de munca si solidaritate sociala, a judetului/municipiului ................./Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale.
Orice modificare privind clauzele contractuale in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, conform dispozitiilor legale.

12.Conflictele in legatura cu incheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea prezentului contract individual de munca sunt solutionate de instanta judecatoreasca competenta material si teritorial, potrivit legii.

de asemenea fiind primul meu job nu prea am stiu cum se procedeaza si NU mi s-a dat nici o copie a contractului de munca..

am facut rost de aceasta copie prin alte ..mijloace

va rog cine poate sa ma elucideze si sa-mi dea sfaturi si sa nu cad in capcana angajatorului

nu doresc sub nicio forma sa schimb functia in cadrul firmei

am dreptul la salarii compensatorii?! somaj?! in contextul in care concedierea nu are loc din vina angajatului

multumesc anticipat
ciprian_br, utilizator
Incetarea de drept a CIM este data de Codul muncii:
Art. 56. - Contractul individual de munca inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau angajatorului persoana fizica;
b) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului ori a angajatorului persoana fizica, daca aceasta antreneaza lichidarea afacerii;
c) ca urmare a dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care persoana juridica isi inceteaza existenta ; (Abrogat prin O.U.G. nr. 55/2006)
″d) la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;" (O.U.G. nr. 65/2005)
e) ca urmare a constatarii nulitatii absolute a contractului individual de munca, de la data la care nulitatea a fost constatata prin acordul partilor sau prin hotarare judecatoreasca definitiva;
f) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare in functia ocupata de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neintemeiate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de reintegrare;
“g) ca urmare a condamnarii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.” (Legea nr. 371/2005)
h) de la data retragerii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei;
i) ca urmare a interzicerii exercitarii unei profesii sau a unei functii, ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia;
j) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
k) retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, in cazul salariatilor cu varsta cuprinsa intre 15 si 16 ani.
@ ciprian_br.

Ma bucur ca ati primit actele asa repede. Cred ca asta inseamna ca inca nu sunt eforturi concentrate impotriva dvs., altfel va mai taraganau putin, si nu primeati asa repede toate documentele.

Mie personal nu imi place ca nu este precizat nicaieri in contractul dvs.+aditionale ca apartineti de unitatea din orasul dvs.
Puteti sa ne spuneti cumva ce scrie in contract la "locul de munca", litera L? Scrie ceva la punctul 1? Dar la punctul 2?
Stiti cumva, unde lucrati dvs., este o filiala, o sucursala sau un punct de lucru (ma intereseaza cum este din punct de vedere legal, la registrul comertului)
Si inca ceva ar mai putea fi importanta: la ce ITM a fost inregistrat contractul dvs.: la locul firmei mama, sau unde sunteti dvs?

Va intreb toate astea pentru ca, daca nu aveti nimic trecut la locul de munca (localitatea dvs.), asta poate schimba putin datele in cazul unei "relocari", adica poate da mai multe drepturi firmei sa va mute in alta parte mai usor.
Trebuie analizat.

In privinta evaluarii, privind din exterior, consider ca, la o adica, evaluarea periodica interna nu are prea mare importanta in situatia descrisa de dvs.. Nici macar falsul acela penibil nu are relevanta juridica prea mare in cazul unei concedieri. Evaluarea periodica, falsa sau reala, nu poate sta singura la baza unei concedieri legale.
In eventuale negocieri o puteti folosi, dar drepturile si dreptatea dvs. provin din lege, nu din Excel. Documentul e bine de pastrat, macar drept amintire.

Off topic: aviz multinationalelor care se respecta si nu se preteaza la astfel de manevre de doi bani: inmanati angajatilor o copie a evaluarii pe care au semnat-o, sau concepeti formularele in asa fel incat sa aiba loc de semnatura pe fiecare pagina!
pe contract este stampila ITM Bucuresti desi unitatea mea este in provincie

am recitit de n-ori contractul si este specificat totusi undeva strict ca lucrez la unitatea din orasul meu (usurare)

activitatea se desfasoara la ... sucursala xxxxxx

si

"angajatorul poate schimba functia sau /si locul de munca, cu acordul salariatului, incheindu-se un act aditional la prezentul contract"

cu asta e clar cazul meu

o sa va tin la curent cu ce se va intampla saptamana viitoare macar sa fie folosit pentru cei care vor mai citi acest topic sa-si cunoasca drepturile

multumesc
ciprian_br, utilizator